Znojmo zavádí Portál občana. Komunikovat s úřadem můžete z pohodlí domova a efektivně

19. 9. 2019 11:11

Komunikovat s úřadem moderně, z pohodlí domova, a především efektivně, to umožní nová elektronická služba Portál občana, kterou nabízí město Znojmo.

Znojmo zavádí Portál občana. Komunikovat s úřadem můžete z pohodlí domova a efektivně
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

„Díky portálu si občan vyřídí spoustu záležitostí z vlastního počítače a například kvůli žádosti o kolaudaci nebo platbě poplatků, již nemusí chodit na úřad. Stačí mít pouze přístup k internetu,“ říká místostarosta Znojma Jakub Malačka.

Portál občana města Znojma je aplikace umožňující občanům, právnickým osobám i dalším subjektům (dále jen „Uživatel“) komunikovat s úřadem pomocí moderních technologií z pohodlí domova či kanceláře v libovolný čas. Registrace je možná již nyní na www.portalobcanaznojmo.cz. Hned na úvodní stránce se objeví možnost registrace, a ta je trojí:

Registrace nového uživatele bez ověření identity. Takto registrovaný uživatel nemá možnost využít všechny funkcionality portálu. Lze například najít formulář, vyplnit jej a odeslat, ale nelze sledovat stav vyřízení, nelze si dohledat své pohledávky a případně učinit i jejich úhradu. Navíc následně musí na úřad dojít potvrdit, že formulář zaslal skutečně on.

Registrace nového uživatele s následným ověřením identity pomocí MojeID (zjednodušené přihlášení na různé e-shopy a další portály) nebo pomocí vyplnění registrace na portálu občana (podobná jako při vytvoření e-mailového účtu). Identitu uživatele ověří na podatelnách Městského úřadu po předložení občanského průkazu a vytištěného registračního formuláře v sekci Formuláře – Registrace. Takto registrovaný uživatel může využívat veškeré funkcionality.

Registrace uživatele, který má již státem ověřenou identitu (eIdentita, Datová schránka). Díky ověřeným údajům již není potřeba chodit na úřad. Po registraci a přihlášení do systému lze rovnou využívat veškeré funkcionality.

Po úspěšné registraci může uživatel využívat tři základní funkcionality. Tou první je možnost najít potřebný formulář či žádost různých odborů úřadu a podle způsobu registrace s ním dále pracovat.  Druhá funkce je sledování vlastních závazků vůči městu (závazky, poplatky, nezaplacené pokuty, např. i od Městské policie, aj.). Třetí službou je možnost uhradit poplatky elektronicky.

„Podle toho, jakým způsobem je uživatel registrovaný, má také různé možnosti využití portálu. Nejvíce možností mají uživatelé s ověřenou identitou. Ti mohou najít potřebnou žádost, vyplnit ji, rovnou elektronicky odeslat příslušnému úředníkovi, a dokonce sledovat stav vyřízení žádosti. Mohou sledovat i poplatky, které musí ještě daný rok uhradit,“ vysvětluje Malačka.

Znojmo je pátým městem v ČR, které ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Portál občana zavedlo s tím, že dochází k předávání dat u již jednou ověřených občanů a postupně chce jeho funkce rozšiřovat. „Městský úřad Znojmo má přibližně 250 formulářů. Dvě desítky nejčastěji využívaných jsme zařadili do portálu. Podle reakcí občanů jej budeme rozšiřovat. Touto formou se v budoucnu budou podávat také veškeré žádosti o dotace,“ uzavírá Malačka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Město a sponzor pomáhají distanční online výuce ve školách

9:15 Jablonec nad Nisou: Město a sponzor pomáhají distanční online výuce ve školách

Statutární město Jablonec nad Nisou zareagovalo na naléhavou potřebu chybějícího počítačového vybave…