Hlubuček (STAN): Navrhnu vyhlásit stav klimatické nouze na území Prahy

25.05.2019 6:31

Na páteční stávce studentů v boji za ochranu životního prostředí – Fridays for future vystoupil také náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlubuček (STAN), který oznámil, že na následujícím jednání zastupitelstva předloží návrh na vyhlášení stavu klimatické nouze v Praze a představí opatření, která povedou ke zlepšení stávajícího stavu.

 Hlubuček (STAN): Navrhnu vyhlásit stav klimatické nouze na území Prahy
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

„Jsme tu, protože chceme učinit potřebné kroky, které povedou ke zlepšení stavu životního prostředí a ochraně naší krajiny. V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí,“ říká náměstek primátora Hl. města Prahy Petr Hlubuček.

Hnutí STAN považuje za prioritu stav krajiny a životního prostředí v České republice. Součástí takové politiky je boj obcí a měst proti erozi půdy, proti suchu, proti znečišťování podzemních vod, vysazování stromů, stavba nové rybníky a podobně.

„Několikrát jsme vyzývali vládu České republiky, aby tato témata nebrala na lehkou váhu. Avšak nebyli jsme vyslyšeni. Podařilo se nám však prosadit řadu ekologických kroků ve městech, kde působíme. Praha pod našim vedením připravila Adaptační strategii na změnu klimatu a Územní energetickou koncepci. Navíc teď připravuje Akční plán pro udržitelnou energii a klima. Všechny tyto strategické dokumenty obsahují řadu konkrétních opatření, která pomáhají zlepšit životní prostředí v Praze. Kéž by se od nás takto inspirovala i česká vláda,“ pokračuje Hlubuček.

Rozhodl jsem se proto, že v červnu na zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy navrhnu, aby Praha po vzoru dalších západních metropolí vyhlásila stav klimatické nouze, tedy aby se Praha zavázala k řadě konkrétních opatření, které povedou ke snížení emisí CO2, které se na území Prahy vyprodukují. Věřím, že se tak stane inspirací pro ostatní města nejen v České republice,“ dodal Hlubuček.

Stav klimatické nouze vyhlásily počátkem května regionální parlamenty ve Skotsku a Walesu, v Británii se připojují jednotlivá města, například Londýn nebo Bristol a další místní zastupitelstva. Jasná definice tohoto pojmu neexistuje, stejně jako ani nepanuje konsenzus ohledně rychlosti a rozsahu potřebných změn. Praha definuje konkrétní opatření v řádu týdnů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Preferujeme vládu bez ČSSD

10:29 Rozvoral (SPD): Preferujeme vládu bez ČSSD

Bude-li na jednání poslanců v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky zařazen bod hlasování o…