Beitl (ODS): Kauza jablonecké respirátory aneb

06.04.2020 17:56

Kterak český poslanec respirátory z Číny dovezl a co z toho všechno bylo

Beitl (ODS): Kauza jablonecké respirátory aneb
Foto: archiv politika
Popisek: poslanec Parlamentu ČR Petr Beitl (ODS)
reklama

V uplynulých čtrnácti dnech jsem se intenzivně snažil zajistit respirátory poskytující účinnou ochranu pro lidi, kteří v Libereckém kraji v první linii čelí virové nákaze. Tato akce se od pátku minulého týdne stala předmětem nechutného politického útoku. Realizace dodávky a její distribuce mě stála nemalé prostředky a vzala si také množství práce mé a mých spolupracovníků. Mnou uvedené informace potvrzuje i stanovisko Asociace krajů ČR. Seřadil jsem informace, které již byly zveřejněny, a přidávám k tomu své vysvětlení.

Proč se poslanec rozhodl dovážet a distribuovat zdravotní materiál?

Celá ta akce měla a má od začátku rozměr humanitární i politický. Korunu tomu politickému rozměru dal předseda vlády tvrzením na tiskové konferenci 15. 3., že respirátorů je mezi zdravotníky dostatek a pokud chybí, tak že je rozveze. Humanitární rozměr tomu dala reálná situace, kdy jsem zjistil, že, v terénu Libereckého kraje – u lékařů, domovů pro seniory, ve školách a školkách v mimořádném režimu, u obecních policií, na městských úřadech, prostě všude tam, kde se řeší povinné úkoly v rámci koronaviru a kde by měla být účinná ochrana aktivně zúčastněných osob, ne že je nedostatek, ale že nejsou vůbec žádné. A také, že je tento materiál zoufale potřeba. Mluvím o termínu 16. 3.

Anketa

Obstál prezident Zeman v koronavirové krizi?

87%
13%
hlasovalo: 16408 lidí

Jak se obchoduje s Čínou v době pandemie

18. 3. jsem dostal informaci, že potřebný materiál lze objednat v Číně a dopravit do republiky během jednoho týdne. Jednalo se o respirátory úrovně FFP2 (evropská norma) nebo také KN95. Cena 68 Kč/ks bez daně (82,30 Kč vč. DPH). Podmínkou dodání platba předem. Ověřil jsem cenu a zjistil, že se tyto respirátory na našem trhu nabízejí od 120 Kč do 480 Kč za kus. Otestoval jsem zájem a během třech telefonů jsem měl na „dobré slovo“ poptávku na dva tisíce kusů. V tento okamžik jsem se rozhodl jednat a objednal pět tisíc respirátorů. Druhý den jsem do Číny odeslal potřebnou sumu řádově čtyři sta tisíc korun a začal několik neklidných nocí čekání, zda se zásilku podaří včas a v pořádku dopravit do České republiky. Doprava byla nejtěžším úkolem celé operace, protože hrozilo, že objednaný materiál uvázne už v Číně nebo v dalších zemích, kde se náklad překládal. Nakonec se vše podařilo a 24. března jsem objednané respirátory převzal.

Množství ochranných prostředků v kraji je na katastrofické nízké úrovni

Během čekání na dodávku jsme neztráceli čas a sondovali, kde by materiál mohl nejvíce pomoci. Všude kam jsme volali, po nás chtěli více, než jsme byli schopni dodat. Počty jsme dělili po řádově stovkách i desítkách, abychom co nejvíce subjektům pomohli překonat kritické období, než přijde pomoc za státní úrovně. Větší množství jsme slíbili obcím, které byly schopné pomoc dále efektivně distribuovat.

Mateřským školkám a školám poskytujeme materiál zdarma

Všem subjektům byly respirátory nabídnuty a dodány za uvedenou cenu 82,30 Kč/ks. Během průzkumu poptávky jsme zjistili, že odpovídající ochranné prostředky úplně chybí ve školkách a školách, které zůstaly otevřené, aby se postaraly o děti těch, kteří jsou nasazeni v boji s koronavirem. Rozhodl jsem se, že si dodávku do škol a školek převezmu na své náklady a že je potřebným materiálem zásobím do 3. dubna. Tato mnou stoprocentně financovaná pomoc představuje řádově tisíc kusů respirátorů v hodnotě osmdesát tři tisíce korun. Vyúčtování všech dodávek běží na běžné bezhotovostní bázi. Objednávka-faktura.

Proč jsme na balíčky lepili nálepky ODS  aneb nechceme manipulaci s fakty

Zpátky k politickému rozměru. Každá dodávka byla doplněna letákem se sloganem „Činy jsou víc než slova“, na kterém byl popis respirátorů a krátké sdělení co mě vedlo k tomuto kroku a poděkování všem aktérům. Přibližně třetina balíčků (po deseti kusech) byla označena samolepkou se stejným motivem. Na letáku bylo uvedeno i logo ODS. Připomínám, že každý telefonát, každá objednávka byla vedena jménem poslance za ODS, takže to těžko mohlo někoho překvapit. Balíčky byly označeny především z toho důvodu, aby námi dodané kusy nebyly zaměněny s těmi, které slibovala oficiální distribuce. Ta se během minulého týdne pohybovala v jednotkách kusů na jednotlivé ordinace a subjekty. Nemám problém naplno říci, že jsem nechtěl ani sebe, ani všechny, kteří mi pomáhali, nechat skončit jako no name v tiskové zprávě krizového štábu „…distribuce do kraje byla zajištěna“.

 Možná nesdílíte mé obavy, ale když máte šanci v terénu porovnat oficiální informace s realitou, těžko můžete mít k jejich autorům důvěru. Každý kdo dění sledoval a sleduje, ať si udělá svůj obrázek. Věřím, že kdyby se místo silných slov a planých slibů popsal skutečný stav, lidé by to pochopili.

Druhým důvodem bylo udělat kolem distribuce rozruch, který na nepřijatelnou situaci upozorní a urychlí oficiální dodávky. A to se evidentně podařilo.

Třetí důvod už politický není, uzavřená balení nelze kontrolovat. Jako dodavatel přejímám zodpovědnost za dodaný materiál a chci ho mít identifikovatelný. Vím o tom, že některé dodávky respirátorů nesplňovaly požadovanou kvalitu.

Velké díky všem v prvních liniích

Právě při rozvozu respirátorů ve dnech 25.-27. 3.  jsem se znovu přesvědčil, že účinné ochranné prostředky v regionu stále dramaticky chybí a rozhodl jsem se ještě pro jednu objednávku tří tisíc kusů. Peníze jsem tentokrát odeslal s lehčím srdcem, protože věřím, že i tato dodávka doputuje včas, v pořádku a pomůže potřebným. Tím končí má role distributora ochranných zdravotních pomůcek a vracím se zpátky k roli dobrovolníka a poslanecké agendě. Dnes už věřím, že potřebný materiál do našeho kraje je na cestě.  Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi pomáhali i těm, kteří se snažili potřebný materiál do naší země dostat. Rozhodně je potřeba ocenit všechny, kterým se v této kritické době podařilo nastartovat potřebné technologie, aby se naše země zbavila závislosti na dodávkách z ciziny. Jsem rád, že i Liberecký kraj je v této snaze úspěšný. Skláním se i před všemi, kteří se svým způsobem snaží pomoci lidem v naší zemi.

S velkou úctou ke všem co pomáhají
Petr Beitl – poslanec za ODS

 • Seznam distribuční míst:

 • Kravaře na Českolipsku

 • Město Rovensko p. Troskami

 • Stráž p. Ralskem – poliklinika, městská policie

 • Česká Lípa – ZŠ 28. října

 • Nový Bor – ZŠ U lesa

 • Dubá

 • Liberec -Komunitní středisko Kontakt organizuje dobrovolnickou pomoc v Liberci

 • Liberec – ZŠ Ještědská

 • Liberec – městská policie

 • Jablonec nad Nisou – Diakonie - terénní pečovatelská služba

 • Jablonec nad Nisou Centrum sociálních služeb - terénní pečovatelská služba

 • Jablonec nad Nisou – MŠ 3x, ZŠ Liberecká

 • Jablonec nad Nisou – poliklinika I. a II.

 • Věznice Rýnovice

 • Rychnov u Jablonce nad Nisou - strážníci + zdravotní středisko

 • Maršovice - hasiči

 • Dalešice

 • Smržovka - Penzion pro Seniory

 • Janov nad Nisou – strážníci

 • Nová ves n. N.

 • Lučany n. N.

 • Frýdlant – nemocnice, ZŠ a MŠ

 • Železný Brod – škola

 • Tanvald – ZŠ Skálova 600

 • Semily – ZŠ Fr. L. Riegra

 • Turnov - Domov důchodců, ZŠ Skálova 600

 • Jilemnice – MŠ, úřad

 • Nemocnice Jilemnice

 • … další drobní zájemci do vydání zásob

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Panika opravdu není na místě

11:40 Senátor Valenta: Panika opravdu není na místě

Komentář na facebookovém profilu k obavám z nákazy koronavirem