Takto se Česká republika ptá svých občanů na oficiálních stránkách projektu loterie Účtenkovka. Je to pikantní projekt hned z několika důvodů.
Předně je dobré si ujasnit, z které kapitoly státního rozpočtu vlastně jdou výdaje na výhry. To vůbec není triviální otázka. Daně se rozdělují na základě zákona o státním rozpočtu. Ten sice pro rok 2017 počítá s výdaji Ministerstva financí ve výši téměř 21,2 mld. Kč, ale o výdajích na výhry v loterii tam není ani čárka. Nejedná se přitom o nějakou maličkost, protože se počítá s 65 mil. Kč ročně. Ministra financí se na to v Poslanecké sněmovně samozřejmě zeptám.
Druhý problém spočívá v legalitě celé té hry. Loterie se u nás řídí Zákonem č. 186/2016 Sb., O hazardních hrách. Ministr financí Ivan Pilný sice předběžně prohlásil, že se nejedná o hazard, ale to je pouze jeho – a doufám, že zcela soukromý – názor. Zákon totiž jasně praví, že „hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“ Možná kolem toho vznikne sémantický taneček, jakože sázející v tomto případě nevkládá své peníze primárně do hry, ale do nákupu zboží či služby, nicméně to by pak stát vytvořil precedens vztahující se k úplně každé jiné hře: Od toho okamžiku by se už na žádném plese neprodávaly losy, ale pouze koláčky, jejichž nákup by opravňoval kupujícího vložit účtenku do osudí. Čili o hru podle Zákona o hazardních hrách se samozřejmě jedná a i z tohoto důvodu je přesně podle zákona věk hráčů omezen na 18 let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV