Blaha (ODS): Volby v USA

13.11.2016 8:35 | Zprávy

Volby v USA skončily. Bez ohledu na vítěze jsem měl už před pár týdny připravené jednoduché zhodnocení, že skončily špatně.

Blaha (ODS): Volby v USA
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS)

Nicméně v posledních týdnech jsem svůj názor začal měnit v Trumpův prospěch. Rozhodně se ze mě nestal jeho fanoušek, ale jako daleko horší výsledek bych bral vítězství Hilary Clintonové. Takže: Volby v USA neskončily špatně. Republikáni získali prezidenta a ovládli Senát a Kongres. Dva roky by tak měl mít prezident Trump vládnutí výrazně usnadněné. To by mu mělo stačit k tomu, aby prosadil klíčové body svého programu. Uvidíme. Já mu v řadě věcí dokonce držím palce.

Neprohrála totiž Clintonová, ale celá politika posledního čtvrtstoletí, kterou bychom mohli s trochou nadsázky nazvat jako „politika globalizace.“ Americké volby jdou vlastně stejným směrem, jako červnový Brexit. Vrací se éra ochrany národních zájmů proti nadnárodním zájmům. Trumpovi k vítězství opravdově a srdečně gratulovali Geert Wilders, Marine Le Penová a Nigel Farage, což symbolizuje tu proměnu. Pro politický hlavní proud jsou to strašidla. Nevyjadřují se politicky korektně, ale realisticky a drsně pojmenovávají problémy. V Trumpovi získali klíčového spojence. Ovšem měli bychom být velice obezřetní v tom, jaká témata do politiky vnáší, resp. co nazývají těmi hlavními problémy a jaké emoce přitom vyvolávají. Strach vede k izolacionismu a protekcionismu.

Na druhou stranu po letech strašlivé Obamovy vlády, kdy se z USA stala z mnoha důvodů nedůvěryhodná země, je důraz na domácí problémy pochopitelný. Američané evidentně potřebují znovu uvěřit ve svoji vlast. Nechci si hrát na proroka, ale Evropané je začnou hromadně následovat – a vlastně už začali, akorát se to zatím přehlíželo. Pozoruhodné je, jak arogantně a povýšenecky se přitom chovala a stále chová politická a mediální smetánka. Clintonová několik týdnů před volbami velkohubě vyhlašovala, že končí s prezidentskou kampaní, protože vítězství už má v kapse, takže se není potřeba dále unavovat s někým tak trapným, jako je Trump. Do kampaně se pak vrátila až kvůli šoku z obnoveného vyšetřování FBI. Nezajímalo ji, jestli na obavách Američanů z imigrace, ze ztráty pracovních míst ve prospěch Mexičanů a Číňanů a ze ztráty prestiže jejich země náhodou něco není. Mnohem důležitější pro ni bylo, jestli se hollywoodské celebrity o její kampani pěkně vyjadřují na svých twitterových účtech a kolik youtuberů si dělá legraci z republikánské kampaně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ODS , USA , Blaha , Trump

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…