Bohdalová (ČSSD): Poslední zvonění (po dvou týdnech)

14.07.2017 11:21 | Zprávy

Normálně píšu blog ke konci školního roku na konci školního roku. Tentokrát jsem si dala pár dnů navíc. Potřebovala jsem trochu vychladnout. Dva roky velmi sympatického vývoje školství se během pár týdnů nějak divně zadrhlo.

Bohdalová (ČSSD): Poslední zvonění (po dvou týdnech)
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlasta Bohdalová

Ještě na začátku roku to třeba s rozpočtem školství vypadalo skutečně výborně. Hnutí ANO se poprvé za ty roky tvářilo, že školství skutečně považuje za prioritu a ne za přebytečnou záležitost, ze které holding nic nemá. Andrej Babiš tehdy potvrdil rozpočtový výhled na další roky, který měl skutečně parametry seriozního financování vzdělávacích potřeb českých dětí a také českého sportu. A dnes? Vysoké školy hrozí stávkami, protože ze slibů, které šéf ANO Andrej Babiš stvrdil „rukoudáním", jsou trosky. I v jiných oblastech ANO otočilo a dělá problémy s dávno dohodnutými a schválenými kroky.

Dva roky se rodil kariérní řád. Bylo to složité a trvalo opravdu dlouho, než se podařilo najít kompromisní řešení, které vyhovovalo odborům, učitelským organizacím a které reflektovalo také množství připomínek lidí z praxe. Tento kompromis byl vložen do zákonné podoby a její schvalování probíhalo velmi racionálně do chvíle, než se zrodila iniciativa, která si říká Komora učitelů, a která ve skutečnosti z hlediska práva ani neexistuje. S použitím často neférových a nepravdivých argumentů získala tato organizace „jednoho muže" překvapivé množství podpisů pod požadavky, které znamenají negaci kariérního řádu. A v naší rozjitřené politické situaci se postavil Senát k iniciativě přesně podle zásad správného oportunismu. Kariérní řád nezamítl, ale přijal změny iniciované onou komorou, které znamenají vlastně jenom zvýšení nákladů na celý systém. Řešení připravované skutečně dva roky bylo rozbito během několika hodin hektického jednání a s pomocí petice, jejíž důvěryhodnost je založená pouze na pofiderních tvrzeních autorů.

Dlouho se také připravovala další výrazná změna, totiž uzákonění práva rodičů na místo v mateřské škole pro dítě již od dvou a nikoliv až od tří let. Byly na to získány velké investiční peníze do rozvoje školek. Našly se peníze na chůvy, na nové pedagogy. A zase se objevila petice proti umisťování dětí do školek v tak brzkém věku. Přitom nejde o žádnou povinnost pro rodiče, jak se leckdo tváří. Jde jenom o právo, o možnost pro ty rodiče, jejichž sociální situace vyžaduje, aby rodina měla dva příjmy a nikoliv jeden. Prostě pro ty, kteří si nemohou dovolit luxus, aby byl jeden z rodičů (obvykle maminka, co si budeme říkat) s dítětem doma tak dlouho.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Kdo hájí komunismus, hájí zlo

19:03 Zdechovský (KDU-ČSL): Kdo hájí komunismus, hájí zlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Ondřeje Dostála.