Brázda (STAN): Získali jsme mandát k tomu, abychom Olomoucký kraj postavili opět na nohy

02.01.2021 12:15

Jaký byl letošní rok v Olomouckém kraji.

Brázda (STAN): Získali jsme mandát k tomu, abychom Olomoucký kraj postavili opět na nohy
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

 

Leden
V hojném počtu jsme se setkali v Lázních Slatinice nedaleko od Olomouce a zahájili přípravu samostatného postupu do krajských a senátních voleb. Volební manažer Tomáš Nakládal odprezentoval základní směry krajské kampaně stejně tak jako Patrik Kuba se ujal té senátní.

Únor
Piráti se nakonec rozhodli ke spolupráci s námi. Našeho krajského sněmu se zúčastnilo kolem 70 registrovaných příznivců, členů a podporovatelů STAN, vítaným hostem byl předseda STANu pan Vít Rakušan. Přiváni byli i hosté potenciálních koaličních partnerů: Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti), Ivo Slavotínek (KDU-ČSL), Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Na sněmu se širokému plénu představil lídr pro krajskou kandidátku Josef Suchánek a kandidát do Senátu Marek Ošťádal. Sněm dal mandát krajskému výboru, aby pokračovali ve vyjednávání s Piráty.

Březen
Základní parametry spolupráce s Piráty byly dohodnuty. Ustáli jsme pozici lídra i za cenu nižšího počtu kandidátů v první čtrnáctce, dohodli se na společné značce PIRÁTI a STAROSTOVÉ, která se osvědčila v komunálních volbách v hanácké metropoli. Následovalo hlasování v obou členských základnách, které koalici potvrdilo. Přišla první vlna koronaviru a s ní vlna solidarity našich lidí a starostů. Šily se roušky, pomáhali dobrovolníci, hasiči a další. 

Duben
Koaliční dohoda byla podepsána v rouškách v pátek 24. dubna. Začala se domlouvat společná kampaň a začal se řešit společný volební program.  

Květen
Vrcholila diskuze o pořadí na kandidátní listině, kde jsme se snažili o rovnoměrné rozložení zástupců z celého kraje podle 5 bývalých okresů a samostatně z krajského města. Volební výbor vybral grafiku pro volby, začalo focení kandidátů, příprava grafických materiálů, projednávaly se body kampaně. 

Červen
Konečně se uvolnila opatření a mohli jsme se ve větším počtu sejít. Do malé obce Liboš u Štěpánova se sjela velká skupina STAŇáků, účastnila se i lídryně Pirátů s kolegy.
Šumvaldskem se přehnala velká voda, která strhla domy a zaplavila sklepy. Zorganizovali jsme dvě materiální sbírky, které jsme do postižené oblasti zavezli. Olomoucký klub PiRSTAN věnoval finanční obnos. 

Červenec
Vydány byly Krajské listy naší koalice. Společnými silami Starostů a Pirátů, kandidátů a dobrovolníků byly rozneseny do schránek po Olomouckém kraji. Na konci července byla podána kandidátka pro krajské volby s názvem PIRÁTI a STAROSTOVÉ a také kandidátka Marka Ošťádala pro volby do Senátu, obvod 66 Olomouc. V obvodě 63 Přerov jsme podpořili opětovnou kandidaturu Jitky Seitlové. 

Srpen
Léto se neslo v duchu setkávání se s našimi kandidáty i s veřejností. V Olomouci, v Nákle, v Přerově, v Jeseníku jsme společně s Piráty představili program i lidi z kandidátky.

Září
Nastala horká fáze kampaně. I přes zrušení některých hromadných akcí jsme se některých účastnili, například Jesenické trhy, Na bicyklech Němčickem, Dny Olomouckého kraje, Hody v Postřelmově. Kampaňovali jsme na náměstích, na frekventovaných místech a v ulicích. Veřejnost jsme oslovovali s novinami v ruce a místními regionálními produkty, česnekem z Laškova a levandulí z Bezděkova. Byli jsme v kontaktní kampani, byli jsme online. Svépomocí byly rozvěšeny plachty i plakáty s naší kandidátkou č. 21.
Kandidát do Senátu, starosta Nákla a frontman kapely Stracené ráj zahájil route 66 po obcích Olomoucka s názvem Senatůr. Na každé štaci zahráli pár skladeb, prohodili pár slov a pokračovali do další obce. 

Říjen
2. a 3. října proběhly volby. A uspěli jsme! Výsledek 19,51 % hlasů, a tím 13 mandátů, pro nás znamenal druhou příčku a dobrou startovací pozici pro vyjednávání o krajské koalici. Povedlo se. Máme hejtmana a z celkového počtu 55 máme 35 koaličních zastupitelů (PIRÁTI a STAROSTOVÉ, SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj, ODS).
Výborného výsledku dosáhl Marek Ošťádal. Ve druhém kole získal fantastickou převahu 68,76 % hlasů.
Plánovali jsme společné setkání všech příznivců, členů a podporovatelů, ale vzhledem k druhé vlně koronaviru, bylo hromadné setkávání zakázáno a s ním řada souvisejících omezení. 

Listopad
Na začátku listopadu zahájil svou činnost hejtman Josef Suchánek a 11. 11. 2020 byl oficiálně ustanoven senátorem Marek Ošťádal. Náš první hanácké senátor. Hejtman rezignoval na funkci zastupitele města Olomouce, aby nekumuloval funkce. Do zastupitelstva postoupila Radka Prchal Pavlíčková. Vlna úspěchu s sebou přinesla i nové zájemce o registrované příznivectví, celostátní průzkumy ukazují nad 10 % hranici preferencí.

Prosinec
Olomoucká „buňka“ se setkala ve virtuálním prostoru prostřednictvím online mítingu. Krajský výbor zasedal v tomto roce naposledy, odsouhlasil nominanty do výborů a komisí a zahájil komunikaci o ustavení oblastních sdružení.

Pokud se ohlédnu za uplynulým rokem, tak přesto, že byl hektický, náročný a kvůli koronavirové pandemii připravil často těžko předvídatelné situace, byl to pro nás rok velmi úspěšný. Získali jsme mandát k tomu, abychom Olomoucký kraj postavili opět na nohy, abychom se pokusili snížit jeho obrovské zadlužení a posunuli ho ze spodních příček nahoru.

Získali jsme první křeslo senátora za STAN, který bude bojovat za svůj region a za zachování tradic krásné a úrodné Hané.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se po celý rok aktivně zapojovali do činnosti STANu a všem našim voličům. Poděkování patří všem aktivním kandidátům, zvláště pak lídrovi, nynějšímu hejtmanovi Josefu Suchánkovi, který se odhodlaně postavil do čela kandidátky a také našemu senátorovi Marku Ošťádalovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Symbióza mezi přírodou a mezi architekturou

13:05 Ministr Zaorálek: Symbióza mezi přírodou a mezi architekturou

Odpověď na interpelaci poslance Jandy na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna ve věci jednání o …