Bžoch (ANO): „Strašák“ jménem právo veta

11.01.2024 4:31 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k právu veta v rámci EU.

Bžoch (ANO): „Strašák“ jménem právo veta
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

„Strašák“ jménem právo veta

Pro ty co nemají rádi delší čtení, tak hned úvodem upřesním jednu věc. Právo veta v EU musíme brát jako něco, co ochraňuje suverenitu všech států. Umožňuje nám vyjádřit nesouhlas v případech, kdy cítíme, že naše národní zájmy jsou ohroženy. Toto právo je nejen projevem respektu k rozmanitosti a suverenitě, ale také podporuje demokracii v rámci EU tím, že zajišťuje, aby přijatá rozhodnutí nebyla na úkor menšinových názorů. Jedním z klíčových aspektů práva veta je jeho schopnost motivovat členské státy k hledání kompromisů, tudíž neustále nutí k dialogu.

Po přijetí Lisabonské smlouvy, jsme převedli většinu hlasování pod tzv. dvojí kvalifikovanou většinu. Jedná se o většinu politik EU, tudíž o většinu legislativy, kterou EU tvoří. A je to dobře. EU je akčnější a na těchto tématech jsme se všichni shodli. Ale stále jsou pro členské státy velmi citlivé a důležité otázky, kde nechceme být přehlasováni. Je to zahraniční politika, rozšiřování EU, daně a třeba některé sociální oblasti.

Rozšíření používání kvalifikované většiny umožnilo EU rychleji a efektivněji reagovat na mnohé výzvy a potřeby. Nicméně, v oblastech, kde je zachováno právo veta, to odráží potřebu respektovat zásadní národní zájmy členských států. Právo veta a rozhodování kvalifikovanou většinou jsou obě nezbytné pro vyvážené a funkční rozhodovací struktury v EU, přičemž každý mechanismus slouží různým účelům a situacím.

Navzdory kritice a výzvám, které právo veta přináší, jeho zrušení by mělo dalekosáhlé a možná nežádoucí důsledky. Zrušení práva veta by mohlo vést k rozhodnutím, která by nebrala v potaz specifické potřeby a zájmy všech členských států, zejména těch menších. To by mohlo oslabit princip rovnosti mezi státy a podkopat důvěru v instituce EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…