Česká vláda neuznává výsledky tzv. referend na Ukrajině

12.05.2014 17:30

Vláda je znepokojena aktuální situací na Ukrajině, kde o víkendu proběhla referenda o nezávislosti oblastí Doněcka a Luhanska. Česká republika výsledky tzv. referend o nezávislosti neuznává a referenda považuje za protiprávní, neboť jejich konání bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou. Konání referend provází rovněž řada pochybností, týkajících se jak způsobu hlasování, tak i objektivity zveřejněných výsledků.

Česká vláda neuznává výsledky tzv. referend na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Vláda pokládá počínání separatistů na východní Ukrajině za velmi znepokojující a připomíná, že uspořádání referend a závěry, které z nich jejich organizátoři vyvozují, povedou pouze k další destabilizaci země a eskalaci krize. Česká vláda bude zároveň apelovat na vládu v Kyjevě a také na Rusko, aby přispěly k myšlence ukrajinského národního dialogu vedeného mezi obyvateli východních částí Ukrajiny a ukrajinskou vládou.

Vláda podporuje snahu ukrajinské vlády o ústavní reformu a decentralizaci země, které by měly tvořit jedno ze základních témat zmíněného národního dialogu. Ukrajinská vláda by měla také usilovat o řádné fungování všech složek veřejné správy v zemi, včetně složek bezpečnostních tak, aby zabránila opakování tragédií podobných požáru v Oděse.

Česká vláda nadále plně podporuje úsilí ukrajinské vlády o uskutečnění prezidentských voleb v naplánovaném termínu a v souladu s demokratickými principy a platnými zákony. Věří, že zvolení nového prezidenta země může výrazně napomoci k uklidnění situace a udržení územní integrity Ukrajiny.

Podporu české vlády má pozorovatelská mise OBSE, do které Česká republika vysílá dva dlouhodobé a třiadvacet krátkodobých pozorovatelů. Vedle toho vláda podporuje vyslání mise Evropské unie, která se zaměří na reformu bezpečnostního sektoru, policie a právního státu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vlada.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Aktuální kritickou situaci využíváme zároveň jako příležitost

17:51 Ministr Kupka: Aktuální kritickou situaci využíváme zároveň jako příležitost

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…