Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, při stanovování priorit v oblasti sjednávání smluv o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací vychází Národní bezpečnostní úřad z praktické potřeby výměny těchto informací s konkrétními státy v souladu se zahraničně politickými zájmy České republiky. Je potřeba zdůraznit, že smlouvy o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací jsou sjednávány jen s těmi státy, které prokáží schopnost zajistit reciproční poskytování informací s Českou republikou a bezpečnost těchto přenosů.
Současné česko-srbské vztahy jsou tradičně na velmi dobré úrovni. Česká republika podporuje integraci Srbska do evropských struktur. Všestranný rozvoj politických, ekonomických a kulturních vztahů patří mezi důležité cíle české zahraniční politiky. V současné době úřad poskytuje svému srbskému protějšku asistenci v oblasti právního rámce ochrany utajovaných informací a dále i v jednotlivých oblastech bezpečnosti, ať už personální, průmyslové, fyzické, administrativní a další. Úřad dále poskytuje i asistenci v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi oběma státy.
Vzhledem k tomu, že Srbsko je signatářem bezpečnostní dohody s NATO v rámci Partnerství pro mír, kandidátskou zemí pro přístup k Evropské unii a v posledních letech dochází v mnoha oblastech k obnově intenzivní spolupráce České republiky a Srbska, je sjednání předložené smlouvy plně v souladu s naší zahraniční politikou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR