Curylo (KDU-ČSL): Krajské knihovny bodovaly v celorepublikové soutěži

13.10.2018 10:23

Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. V úterý 10. října 2018 u příležitosti Týdne knihoven předal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo tři ceny a dvě čestná uznání výjimečným knihovníkům.

Curylo (KDU-ČSL): Krajské knihovny bodovaly v celorepublikové soutěži
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě. Včera navíc ministr kultury předal prestižní ceny zástupcům knihoven z regionu.

„Knihovníci mohou mít ke svému povolání různý přístup. Určitě se najdou takoví, kteří si to chodí jen takzvaně odsedět za stůl. Jsem rád, že oceněním Knihovnická K2 můžeme poděkovat těm, kteří mají svou práci rádi a jsou aktivnější více, než musí. Jsou to knihovníci, kteří se v knihovnách nebojí inovací, kteří vymýšlejí zajímavé programy, motivují k četbě nejen děti, ale i dospělé a kteří se snaží pozitivně ovlivnit i své kolegy,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že součástí ocenění je i finanční ohodnocení.

„Mezi tři nejlepší knihovníky rozdělíme 50 tisíc korun. Třetí místo a odměnu 10 tisíc korun jsme předali Zuzaně Konvičkové z klimkovické knihovny, druhé místo a 15 tisíc korun získala Marie Kosková z Knihovny města Ostravy. Knihovnicí roku 2018 se stala Hana Pščolková z Městské knihovny Vratimov. Ta obdržela 25 tisíc korun,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo a vysvětlil, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny. „Udělili jsme také dvě čestná uznání, ta patří Bohuslavu Štverkovi z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a Martině Vroblové z Městské knihovny Frenštát pod Radhoštěm,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. Nominace odborné veřejnosti i čtenářů každoročně posuzuje hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny.

Obrovský úspěch zaznamenalo moravskoslezské knihovnictví i na národní úrovni. Cenu Knihovna roku 2018, kterou vyhlásilo Ministerstvo kultury České republiky, získaly ve všech kategoriích knihovny z Moravskoslezského kraje. „Je to krásné doplnění naší Knihovnické K2. V pražském Klementinu si ocenění převzali knihovníci z Holasovic, Ostravy a Karviné. Hlavní cenu v kategorii Knihovna roku 2018 získala knihovna v Holasovicích u Opavy. Knihovna města Ostravy byla oceněna v kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. A v kategorii Městská knihovna roku převzala cenu Regionální knihovna Karviná. Všem oceněným knihovníkům i knihovnám upřímně gratuluji,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSSD: Co by měli řešit poslanci?

22:21 ČSSD: Co by měli řešit poslanci?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k náplni práce Poslanecké sněmovny