DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Možná střelba na psa v honitbě je jasně definovaná zákonem o myslivosti

29.03.2023 13:49

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy ochránců zvířat vedoucí ke změně příslušných zákonů o myslivosti - v reakci na nezákonné zastřelení bordel kolie myslivcem na Opavsku.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Možná střelba na psa v honitbě je jasně definovaná zákonem o myslivosti
Foto: DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT
Popisek: Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT se plně se ztotožňuje s textem petice ochránců zvířat, resp. pana Jana Kristy, určené Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a připojuje se k ní. 

„Petice za změnu příslušných zákonů o myslivosti - v reakci na nezákonné zastřelení border kolie myslivcem na Opavsku. 

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 26103 lidí

Jsme pobouřeni událostí, která se stala na konci února tohoto roku. Myslivec na Opavsku zastřelil border kolii v blízkosti cyklostezky před očima majitelky a zdá se, že dle současných zákonů bude tento čin označen pouze za přestupek. Žádáme změnu příslušných zákonů.

Vážení členové Petičního výboru PS ČR,

jsme pobouřeni událostí, která se stala na konci února tohoto roku, kdy myslivec na Opavsku zastřelil border kolii v blízkosti cyklostezky před očima majitelky, rozhodli jsme se obrátit na petiční výbor Poslanecké sněmovny dle zákona č. 85/1990 Sb. Zároveň se obracíme i na dozorující státní zastupitelstvo s žádostí, aby byl tento případ řádně vyšetřen.

Žádáme změnu příslušných zákonů tak, aby již nebylo možné setkat se v lese s ozbrojenými myslivci, kteří i přes možný úbytek duševních sil a snížené smyslové vnímání mají zbrojní průkaz a platný lovecký lístek. Žádáme změnu příslušných zákonů tak, aby odpovídaly humánním a morálním standardům 21. století. Přijde nám naprosto neuvěřitelné, že z hlediska práva stojí myslivci a myslivecká sdružení nad právem majitelů pozemků. A na zabité zvíře je pohlíženo jako na „věc“. Ptáme se, jak je možné, že je stále dovolen nehumánní výcvik a lov norováním, kdy je pes štván proti lovenému zvířeti. Pro představu-takový výcvik probíhá v umělých norách, kdy jsou lišce, která je opakovaně vystavována neskutečnému stresu, většinou vytrhány zuby a lovečtí psy dokazují svoji zdatnost pevným zakousnutím. Odkazy na „kulturní dědictví“ a péči o zvířata a lesy jsou velmi chabým a lehce vyvratitelným argumentem. Současný stav přemnožené lesní zvěře, který způsobuje vlastníkům zemědělské a lesní půdy ročně miliardové škody jasně ukazuje, že tento přístup nefunguje a je nutno ho nahradit systémem tvořeným profesionály. Naopak, v tzv. lidové myslivosti spatřujeme pozůstatek bolševické zvůle vyvolených. Majitelé psů se při procházkách lesem běžně setkávají s vyhrožováním střelbou na psa. Zvláště na vesnici a menších obcích vidíme jako problematické vyšetřování podobných případů, jako je výše uvedený, pro možné propojení myslivců a policistů-členů mysliveckého sdružení.

Popsaná tragická událost jasně ukazuje, jaké právní a morální nedostatky má současná právní úprava. Možná střelba na psa v honitbě je jasně definovaná zákonem o myslivosti a to § 14 odst. 1 písm. e) který stanoví, že „myslivecká stráž je oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební“.

Jelikož myslivec z tohoto případu nebyl dle dostupných informací člen myslivecké stráže, nehrozí mu postih za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, ale paradoxně zřejmě pouze naplnil skutkovou podstatu přečinu poškození cizí věci. Takový přístup práva k živým tvorům považujeme za skandální. Uvedený myslivec, zdá se, porušil co mohl. Zastřelil psa ovčáckého, neměl ke střelbě na žádného psa ani zákonné oprávnění. Dle svých vlastních slov je stále přesvědčen, že border kolie na jím pořízených záběrech z puškohledu vypadá jako liška! Obecnou otázkou tedy je, jak člověk se zrakovým (a možná i jiným) deficitem a tedy zjevnou nemožností patřičného úsudku může vykonávat lovecké právo.

Vážení členové Petičního výboru, žádáme Vás o úpravu příslušných zákonů tak, aby odpovídaly humánním, etickým a právním imperativům 21. století."

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT ihned po této smutné události požádala orgány veřejné moci o spravedlivé a přísné potrestání viníka v očekávání, že jednání střelce bude posouzeno jako trestný čin týrání zvířat.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT zároveň vyzvala kompetentní orgány k přísnějšímu posuzování povolení vlastnit zbraň k mysliveckým účelům. Zároveň žádá osoby mající zákonodárnou pravomoc, aby neprodleně navrhly změnu mysliveckého zákona, která by zpřísnila nošení a používání střelných palných zbraní. Mnoho údajných omylů a nehod pramení právě z toho, že myslivci manipulují se střelnými zbraněmi, což má velmi často fatální následky. Podle DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT by se tak předešlo mnohým škodám na životech nejen zvířat, ale i lidí.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT požaduje, aby pachatelé, kteří týrají či trýznivým způsobem zabíjí zvířata, byli spravedlivě odsuzováni k trestům stanoveným trestním zákoníkem a nikoliv jen k pohrůžkám trestem. Týrání zvířat je, s ohledem na naprostou bezmocnost obětí, mimořádně zavrženíhodné. DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT konstatuje, že zatím pachatelé těchto trestných činů odcházejí od soudů se směšnými tresty, tj. pokutou, podmíněnými tresty, nebo dokonce nejsou stíháni vůbec.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT si klade za cíl prosadit důslednější ochranu zvířat, živočichů, přírody, vody, ovzduší, podnebí, životního prostředí, ale též větší práva pro zvířata, resp. jejich větší právní ochranu.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT vystupuje proti všem druhům týrání zvířat či krutému zacházení s nimi. Odsuzuje každou činnost, která způsobuje utrpení zvířat.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT se zasazuje o důslednější ochranu zvířat, přísnější tresty za týrání a zlepšení podmínek chovu.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT je dvacátou registrovanou politickou stranou za práva zvířat ve světě, resp. Česká republika je dvacátou zemí, ve které existuje strana zaměřená primárně na obranu práv zvířat.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Konsolidační balíček tahá peníze z domácností, nabízíme jiné řešení

10:21 SOCDEM: Konsolidační balíček tahá peníze z domácností, nabízíme jiné řešení

Vládní konsolidační balíček tahá za kratší konec provazu. Místo toho, aby Ministerstvo financí přich…