Dolejš (KSČM): K zákonu o pravidlech rozpočtové odpovědnosti

24.01.2017 6:33 | Zprávy

Ve vládním programovém prohlášení koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL finanční ústavu nenajdeme. Přesto v únoru 2015 vláda B. Sobotky předložila tři související návrhy zákonů – o finanční ústavě, o pravidlech rozpočtové odpovědnosti a tzv. změnový zákon. Až po dvou letech Sněmovna nakonec prohlasovala určité řešení tzv. dluhové brzdy s cílem dosáhnout konsolidace veřejných financí a současně respektovat příslušné mezinárodní závazky (Smlouvy EU v oblasti fiskální disciplíny). Podstatou návrhu je zavést ze zákona korekční opatření, pokud výše dluhu sektoru veřejných institucí dosáhne 55% HDP.

Dolejš (KSČM): K zákonu o pravidlech rozpočtové odpovědnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Pokusy o zavedení nějaké finanční ústavy tu byly již dříve, byla to zejm. ODS (v letech 1998, 2002 a 2011) a TOP09 (2013). Vláda Petra Nečase to ve svém programovém prohlášení měla jako samostatný cíl. Levice a odbory při tom opakovaně upozorňovaly, že  pouze restriktivní konsolidace veřejných financí může omezit rozvojový potenciál. Je třeba připomenout, že mezitím 25 členských států EU podepsalo Fiskální smlouvu, která vstoupila v platnost 1. ledna 2013, bude pro ČR plně aplikovatelná až po přijetí eura. Určité dluhové brzdy mají už různé země, ale realitou je, že většina jich limity zadlužení nedodržuje.

Současná vláda se úskalí spojené s tímto tématem pokusila obejít. V minulém volebním období na tématu problémů finanční ústavy aspoň pracovala vládní komise. V tomto období připravila vláda jen koaliční kompromis, při kterém jí ale chyběly hlasy do ústavní většiny.  Proto, když v říjnu 2016 Sněmovna vládní návrhy projednala, tak ústavní zákon neprošel. Vše podstatné bylo soustředěno do zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, schváleného prostou většinou. Tedy pouhé řešení mimo rámec ústavního pořádku. Pravicová opozice označila vládní řešení za vyprázdněné a zejm. tvrdším nastavením dluhové brzdy chtěla vládu dotlačit k drastičtějším škrtům veřejných financí.

KSČM nepodpořila ani vládní návrh, ani restriktivnější verzi pravicové opozice. Varovala před tím, aby místo brzdy dluhu nevznikla brzda růstu a aby se veřejné finance nedostaly příliš mimo politické rozhodování.  Zdůrazňovali jsme také problém, že do dluhové brzdy jsou zahrnuty i zdravotní pojišťovny a územní samosprávné celky. Prioritou u zdravotních pojišťoven by přitom mělo být zajistit ústavně garantovanou veřejnou službu. Kraje, města a obce pak mají právní subjektivitu a zásahy do jejich hospodaření mohou kolidovat i s Evropskou chartou místní samosprávy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turek (Motoristé): Ursula von der Leyen se bude zodpovídat

21:03 Turek (Motoristé): Ursula von der Leyen se bude zodpovídat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k potvrzení návrhu na vyslovení nedůvěry Evropské kom…