Fiala (SPD): Česko vydalo na ukrajinské uprchlíky takřka nejvíce na světě

07.08.2025 20:06 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře uprchlíkům.

Fiala (SPD): Česko vydalo na ukrajinské uprchlíky takřka nejvíce na světě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Radim Fiala

Česko vydalo na ukrajinské uprchlíky takřka nejvíce na světě – 200 miliard korun. V přepočtu na průměrnou českou domácnost šlo o zhruba 42 tisíc korun, plyne z dat německého institutu v Kielu. Upozornil na to ekonom Lukáš Kovanda. My říkáme: peníze českým občanům, ne Ukrajincům! Podle hnutí SPD by se měli ukrajinští takzvaní „uprchlíci“ vrátit domů. Hnutí SPD jasně říká: Už ani halíř Ukrajincům! Nula! Peníze českým občanům, to je jasná pozice SPD. Proč mají mít nějakou podporu? Pro nás je na prvním místě český občan.

Česko společně s Polskem představuje zemi, jež se v uplynulých letech zachovala celosvětově vůbec nejštědřeji k ukrajinským „uprchlíkům“. Podle dat Institutu pro světovou ekonomiku v německém Kielu poskytla Česká republika od začátku ruské invaze na Ukrajinu až do konce letošního dubna ukrajinským „uprchlíkům“ pomoc v objemu 8,05 miliardy eur. To dle průměrného kursu v období od 24. 2. 2022 do 30. 4. 2025 odpovídá přibližně 198 miliardám korun.

„Částka 198 miliard odpovídá v přepočtu na obyvatele ČR, včetně nemluvňat, sumě 18 250 korun. Vzhledem k tomu, že počet členů průměrné domácnosti v ČR odpovídá zhruba 2,3, dosavadní náklady na uprchlíky v ČR v přepočtu právě na domácnost činí přibližně 42 000 korun,“ vypočítává Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Kamiony

To, že přetížené kamiony ničí naše silnice, to neříkáte žádnou novinku, a že na to upozorňujete přeci nic neřeší, spíš se ptám, co s tím hodláte udělat, pokud něco? Protože politik nejste první den, tak proč jste nenavrhl něco, co by problém vyřešilo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Nechceme, aby čeští občané financovali zkorumpovaný režim na Ukrajině

12:04 Okamura (SPD): Nechceme, aby čeští občané financovali zkorumpovaný režim na Ukrajině

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupčním kauzám na Ukrajině.