Hájek (ANO): V hornictví a politice jsou určitá shodná pravidla. Když se udělá špatné rozhodnutí, je z toho zemětřesení

04.05.2016 15:10 | Zprávy

Projev na 44. schůzi sněmovny 4. května 2016 k Vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon o důchodovém pojištění:

Hájek (ANO): V hornictví a politice jsou určitá shodná pravidla. Když se udělá špatné rozhodnutí, je z toho zemětřesení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec ANO za Moravskoslezský kraj Josef Hájek.

Dneska bych nechtěl vystoupit jenom jako poslanec Hájek, ale i jako zástupce cechu hornického, jejichž zástupce můžete vidět tady na galerce. (Galerie plná horníků v hornických uniformách.)

Dneska je 4. května, je den svatého Floriana. A za sedm měsíců bude největší hornický svátek, den svaté Barbory, 4. prosince. A my máme dneska možnost dát skupině, která si to nejvíce zaslouží, a to horníkům, k tomuto svátku dárek, který spočívá v tom, že jim dáme - nebo dáme, my jim vrátíme to, na co dle mého názoru mají nárok. Protože opravdu hornictví - a já to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti a kolegové nahoře taky - je nejnáročnější povolání, které člověk může vykonávat. Protože v tom podzemí skutečně na vás působí nejvíce vlivů, které člověk může v pracovním procesu zažít. Je to otázka psychického vypětí, fyzického vypětí, je tam teplo, je tam vlhko, je tam prach, prostě veškerá kombinace, kterou si člověk může vymyslet, skutečně v tom dole je. To už nechci brát to riziko hornického povolání, protože je to skutečně mnohdy boj s přírodou a ne vždy v tomto boji nebo zápase vítězí.

Samozřejmě tento zákon se určitým způsobem dotkne horníků OKD, to je pravda. Původně tu koncepci, kterou odboráři připravovali, řešili de facto už 24 let, protože v roce 1992, když byly zrušené pracovní kategorie, těm horníkům slíbili, že na ně pamatují, že budou vymyšlené zaměstnanecké fondy, a to se nestalo. Teprve až v roce 2010, tzn. po nějakých 18 letech tvrdého vyjednávání, se podařilo nařízením vlády č. 363 zabezpečit odchod horníků do důchodu, skupiny těch horníků, kteří nastoupili před rokem 1992. A platilo to do roku 2008 - nebo se jim fárané šichty počítaly do roku 2008. V loňském roce nařízením vlády č. 69 se to rozšířilo, že mohly ty směny dofárat i po tom roce 2008.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích