Havlíček (ANO): Pan premiér udělal to nejhorší, co mohl, opět rozdělil společnost

21.05.2024 17:17 | Zprávy

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 k rozdělování společnosti

Havlíček (ANO): Pan premiér udělal to nejhorší, co mohl, opět rozdělil společnost
Foto: Interview ČT24
Popisek: Karel Havlíček

Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády,

já musím reagovat na události na Slovensku, a to konkrétně na reakci představitelů pětikoalice na události na Slovensku. A dovolte mi krátkou rekapitulaci. Ještě ve středu, tedy ihned po atentátu, jsem v Událostech, komentářích, ve večerních hodinách klidnil emoce. Řekl jsem doslova, že by se to nemělo politicky zneužívat, že by se neměly jitřit emoce, a vyzval jsem politiky, aby ve stejném duchu apelovali i na svoje fanoušky. A totéž jsem zopakoval o den později na CNN Prima News ve Třistašedesátce. Neagresivně, nevyužil jsem té situace k útoku, k osočování. A úplně stejným způsobem se chovali i moji kolegové v rámci hnutí ANO, ať už pan předseda Babiš, paní předsedkyně Schillerová, ve všech relacích.

Považovali jsme to za důležité, protože to nejhorší, co můžeme v tuto chvíli udělat, je emoce rozdmýchávat. A já jsem měl pocit, že to snad všichni chápou a že by tento můj apel mohl zabrat, tím spíše, že probíhá kampaň. Jsme v předvolebním období a po pravdě řečeno, ta kampaň poběží až do parlamentních voleb 2025. Já sám jsem zažil opravdu stovky mítinků a vím, co dokáže rozvášněný dav, vím, co dokážou emoce, kdy nám pouštěli motorové pily za hlavou, kdy pouštěli tak, aby přehlušili naše fanoušky, sekačky na trávu, řehtačky, kdy napadali naše příznivce a padaly ty nejvulgárnější nadávky, co si dokážete představit. Bohužel musím říct, bohužel, někdy - neříkám, že to bylo vždy - ale někdy i za podpory místních organizací z pětikoalice, jejich buněk.

Abychom si rozuměli, já si nestěžuji, patří to k politickému životu. Já pouze konstatuji tuto věc a dávám to do kontextu, proč jsem chtěl, proč jsme chtěli tu situaci zklidnit. Není totiž pravdou, že něco podobného nemůže nastat i u nás a měli bychom všichni udělat všechno pro to, aby to nenastalo. A já jsem očekával podobný přístup i od vládních činitelů, kteří tak velmi rádi poučují o hodnotách, o státotvorném přístupu. Tak jsem se velmi mýlil. Pan premiér Fiala pro Seznam zprávy pár hodin poté udělal ve svém rozhovoru to nejhorší, co mohl - opět rozdělil společnost. Cituji: "Nejsou to demokratické vládní politické strany, které šíří nenávist. Vedeme zde soubor o charakter státu, o to, jak bude vypadat demokracie."

Opět nálepkování, opět rozdělování na tak zvané demokraty, na ty, kteří nejsou podle pana premiéra demokraty, čili na nedemokraty, a opět to profesorské poučování. Bohužel v tu nejméně vhodnou dobu. A toto tvrdí prosím pěkně ti, kteří - dobře poslouchejme - dávají předsedu nejsilnější politické strany vedle Putina, ti, kteří dělají antikampaň Rusko, pro tebe všecko.Ti, kteří častují každého, kdo nesouhlasí s touto vládou, jako proruský živel. Anebo například pouze "tolerují" starostu z Řeporyj za ODS, který veřejně tvrdí: "Já bych ty ruský kolaboranty věšel. Češi by potřebovali válku, vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě, ženu, podříznout a zapálit barák." Mohl bych pokračovat, ale nestojí mi za to ten člověk, myslím tím starostu Řeporyj.

A vy tvrdíte, že my šíříme nenávist? To fakt myslíte vážně? Vy, kteří jste jezdili do Ruska jak k benzinovému čerpadlu? Vy, kteří jste se potkávali s Putinem, s Medveděvem a notovali jste si, jak ta spolupráce dobře šlape? Vy, kteří jste ve finále dostali Rossatom do finále tendru na Temelín? Vy máte fakt odvahu nás přirovnávat k Putinovým sluhům? Já se tedy zeptám: kde jste byli v době, kdy se tady budoval Nordstream jednička, ruský plynovod, kdy se tady budovala Nordstream dvojka, opět ruský plynovod, všechny ty southstreamy a tak dále, opět ruské plynovody do Evropy. Neřekli jste tehdy ani popel, všechno jste mlčky tolerovali nebo jste to dokonce schvalovali.

Kde jste byli? Já vám řeknu, kde jste byli. Stáli jste frontu na Putina. Ano, stejně jako ostatní světoví státníci, ať vám nekřivdím, celebrity. A popravdě, já vám to nevyčítám, byla taková doba, ale prosím pěkně, o to horší je hrát si dneska na morální majáky. Je to fakt výsměch. Tu tragikomedii za vás dohrává kandidát do Europarlamentu Alexandr Vondra. Ten v nějakém transu hovoří o tom, kdo komu dělá, Putinovi, užitečné idioty. Ale Alexandr Vondra, který se nestydí sám používat ty nejšpinavější bolševické metody, kdy nekompromisně napráská oponenta, politického oponenta, z kolaborace s Putinem - myslím tím pana Jandejska - aniž by si ověřit, že se jedná o pamflet nebo podstrčený cár papíru v ruštině. Dobře, stane se, udělá chybu. Kdyby se alespoň omluvil, alespoň omluvil! Ani k tomu nemá odvahu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): V Evropském parlamentu teď budeme hledat partnery

16:02 Babiš (ANO): V Evropském parlamentu teď budeme hledat partnery

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vystoupení europoslanců hnutí ANO z frakce Renew Eu…