Havlová (VV): Podporujeme terorismus výjimkou v zákoně pro Halal porážky?

25.11.2014 10:11

Ve čtvrtek večer jsem se zájmem sledovala pořad Máte slovo Michaely Jílkové, tentokrát zaměřený na šátkový zákon, resp. „nebezpečí“ Islámu pro západní civilizaci, tedy i ČR. Trochu mne jen mrzí, že se na jedno velmi důležité téma nedostalo. Myslím tím Halal - nechutnou , nehumánní porážku zvířete pro maso.

Havlová (VV): Podporujeme terorismus výjimkou v zákoně pro Halal porážky?
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslankyně za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová

Dopředu říkám, že nesouhlasím s tím, aby muslimky mohly na školách a veřejných institucích nosit šátky. Ale daleko důležitější mi v souvislosti s islamizací přijde způsob zpracování stravy.  Právě jednou z cest, kde získávají muslimské obce peníze na svoji činnost, je věc tak nehumánní, jako je porážka zvířat zvaná halal. Halal je výrobek certifikovaný muslimskou obcí za poplatek, ze kterého jdou peníze na provoz muslimské obce, např. na nájem mešit, případně jsou peníze přes různé neziskové organizace směrovány do arabských zemí. Existuje vážné podezření, že mohou končit na účtech teroristů, či jejich rodin.

Nejznámější z halal výrobků je halal maso. Při porážce stylem halal (tzv.Zabíha) musí být zvíře podříznuto muslimem za recitace modlitby a to záměrně bez předchozího omráčení (aby tu modlitbu slyšelo) někdy zvíře umírá i několik minut! Zvíře je tedy při porážce při plném vědomí! Ačkoliv je tento způsob ke zvířeti velmi krutý a byl i v mnoha státech zakázán, byla mu v ČR udělena v roce 2010 výjimka Ministerstvem zemědělství v zákoně o ochraně zvířat a nyní je možné zde tyto rituální vraždy již tedy praktikovat.  Když shodou okolností obdržel v pondělí každý poslanec DVD s názornými halal porážkami zvířat, sbírala jsem dlouho odvahu, abych ono DVD otevřela a shlédla. A musím říct, že něco tak otřesného a ohavného jsem opravdu dlouho neviděla.

Jako místopředsedkyně zemědělského výboruvím, že podle hygienických a právních předpisů Evropské unie musí být porážka provedena po omráčení zvířete. Předpis vyžaduje podvázání jícnu, aby se zabránilo tomu, že střevní a žaludeční obsah přelije maso. Rituální porážky (halal) mají přesto výjimku z těchto právních a hygienických předpisů EU.  Mne osobně velmi znepokojují znalecké hygienické posudky, které varují před tím, že způsob halal porážky neumožňuje dodržení požadovaných hygienických norem. Tato metoda porážky de facto není schopna zajistit podvázání jícnu (ligace) a přes zející ránu, otevřeného jícnu, je maso kontaminováno žaludečním a střevním obsahem. Z tohoto důvodu u halal masa roste riziko kontaminace např. bakterií Escherichia Coli, kontaminace se týká hlavně mletého masa zvláště u hamburgerů a dalších produktů z mletého masa. Tomuto problému se věnuje např. francouzský toxikolog Jean-Loui Thillier, který dává do souvislosti rostoucí spotřebu halal masa s nárůstem otrav způsobených Escherichia Coli. Tyto otravy mohou být velmi nebezpečné, zvláště pro děti. Escherichia Coli může způsobovat život ohrožující infekce, nebo těžká poškození, zvláště u ledvin (vyžadujících až transplantaci). Jean-Louis Thillier uvádí, že „Každý rok je jen ve Francii, více než 100 úmrtí dětí na následky infekce Escherichia Coli z mletého masa a nárůst těchto úmrtí přímo koreluje s rostoucí spotřebou halal masa.“

Co je pro mne také důležité, že na nerovnost v podmínkách  si stěžují i ostatní producenti nehalal (klasická jatka), kteří uvádějí, že vyjmutí halal producentů z hygienických norem EU tradiční producenty ekonomicky znevýhodňuje na trhu a zvyšuje jejich náklady za některé postupy (omráčení, podvazování jícnu, dodržování hygienických norem EU, atd.) Podle federace veterinárních lékařů EU je „porážka zvířat bez předchozího omráčení nepřijatelná za každých okolností“ právě z hygienických důvodů.

Česká republika je známa tím, že se zde dlouhodobě snažíme vychovávat naše děti k ochraně zvířat. Většina z nás by za záchranu našich zvířecích miláčků dala v podstatě cokoliv.  I proto náš zákon splňuje veškeré normy EU a v některých ohledech jde vysoce nad jejich rámec. Jsem přesvědčena, že je to správná  norma, ze které by neměly být udělovány žádné  výjimky. Obzvláště pak ty, které vedou k mimořádně krutému způsobu zabití zvířete. Proto jsem podala v minulých dnech interpelaci na ministra zemědělství, aby mi sdělil, která jatka mají v současné době výjimku na porážku halal a proč a do budoucna chci udělat vše pro to, aby takovéto výjimky Česká republika vůbec nepodporovala.        

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Veciverejne.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti vyzývají TOP 09: zbavte se Lomeckého

16:13 Piráti vyzývají TOP 09: zbavte se Lomeckého

Lídr Pirátů v pražských volbách Zdeněk Hřib zaslal otevřený dopis předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilo…