Hejtman Štěpán: Nadační fondy na podporu nemocnic podpoří kraj 5 miliony korun

05.12.2018 9:09

Královéhradecký kraj uvolní 5 milionů korun pro nadační fondy svých nemocnic.

Hejtman Štěpán: Nadační fondy na podporu nemocnic podpoří kraj 5 miliony korun
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán

Zastupitelé včera rozhodli o podpoře fondů, které již vznikly ve městech, kde se krajské nemocnice nachází – v Náchodě, Jičíně a Trutnově. Peníze budou fondy využívat hlavně na motivační stipendia pro studenty zdravotnických škol.

O stipendia budou moci žádat studenti středních a vyšších odborných zdravotnických škol a absolventi vysokých škol v oborech všeobecná, praktická i dětská sestra a fyzioterapie či porodní asistentka. Studenti by mohli jednorázově získat příspěvek na studia 60 až 80 tisíc korun. Podmínkou bude, že se po úspěšném ukončení studia zavážou v nemocnicích pracovat po dobu minimálně tří let.

„Podobný stipendijní program se nám již velmi osvědčil pro motivování čerstvých absolventů lékařských fakult. Podařilo se nám takto získat již 50 lékařů, dalších 40 se nám přihlásilo letos. Nyní chceme podobnou cestou oslovit i nelékařské zdravotnické pracovníky. Věřím, že se projekt dotáhne, bude úspěšný a pomůže nám personálně stabilizovat některá oddělení,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.

Celkem má kraj pro nadační fondy vyčleněno 5 milionů korun. Ještě letos Nadačnímu fondu Oblastní nemocnice Jičín poskytne 1,6 milionu korun, Nadačnímu fondu pro podporu nemocnice v Náchodě 1,8 milionu korun a Nadačnímu fondu při oblastní nemocnici Trutnov 960 tisíc korun. „Všechny zastupitelstvem schválené částky vychází z aktuálního nedostatku personálu v jednotlivých krajských nemocnicích,“ doplnil náměstek Cabicar.

V příštím roce kraj ještě podpoří nadační fondy ve Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, kde teprve vznikají. Fondy nebudou získávat finance jen od Královéhradeckého kraje. Přispívat do nich budou jak města, tak i lokální organizace.

„V tuto chvíli vzniká nadační fond na podporu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, jednat o jeho založení bude městské zastupitelstvo. S podporou fondu chceme oslovit i firmy působící v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny v čele se společností Škoda Auto,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

V současné době chybí v nemocnicích v Královéhradeckém kraji až sto zdravotních sester. Motivační příspěvky jsou jedním z kroků, kterými kraj bojuje proti tomuto nedostatku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…