Hejtman Vondrák: Nadlimitní čištění silnic považuji za jeden z nejdůležitějších závazků dobrovolné dohody

20.04.2020 17:21 | Zprávy

Dobrovolné dohody s průmyslovými podniky zavazují k aktivitám nad rámec zákona. Je to jedna z cest, jak zmírnit zatížení životního prostředí v regionu. Společnost TEVA i Moravskoslezský kraj své závazky pro rok 2019 splnily.

Hejtman Vondrák: Nadlimitní čištění silnic považuji za jeden z nejdůležitějších závazků dobrovolné dohody
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

„Náš kraj se musí každý den vypořádávat s dopady těžkého průmyslu, dopravy, škodlivin z Polska a lokálních topenišť na kvalitu ovzduší. Zdrojů znečištění je tedy více. S každým z nich se krok za krokem vypořádáme. Podporujeme čistou mobilitu, měníme staré kotle za ekologické, jednáme s našimi severními sousedy. A jsme v úzkém kontaktu s místními velkými podniky. Ty už dnes plní emisní limity i požadavky na nejlepší dostupné technologie, které vycházejí z evropské legislativy. Cením si toho, že se už 7 podniků v dobrovolných dohodách s Moravskoslezským krajem zavázalo k dalším krokům, které situaci v našem regionu zlepšují. Společnost Teva je jedním z nich a podle hodnocení závazků minulého roku své sliby do posledního bodu splnila,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

K aktivitám nad rámec zákona se v rámci dobrovolné dohody se společností Teva zavázal i Moravskoslezský kraj. V roce 2019 šlo z krajské kasy téměř 27 milionů korun na nadlimitní čištění silnic. Z celkem 1019 kilometrů „dvojek“ a „trojek“ odstranila Správa silnic Moravskoslezského kraje přes pět tisíců tun nečistot všech frakcí. „Prach a drobné částečky by jinak zůstávaly ve vzduchu a lidé by jej chtě nechtě museli dýchat. Nadlimitní čištění silnic proto považuji za jeden z nejdůležitějších závazků dobrovolné dohody,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že největším zdrojem znečištění ovzduší jsou aktuálně lokální topeniště.

„Ve výměnách kotlů stojí náš kraj v rámci republiky na špici. O kotlíkové dotace je u nás obrovský zájem a já věřím, že se nám i po dokončení třetího kola dotací podaří v podporovaných výměnách pokračovat. Budeme usilovat o to, aby státní prostředky, které nevyužijí ostatní regiony, přešly právě k nám. Chceme pokračovat i v příspěvcích úspěšným žadatelům o dotaci. Moravskoslezský kraj každému z nich na nový nízkoemisní kotel přidává sedm a půl tisíce korun. V roce 2019 jsme tak už vyplatili skoro 17 milionů korun,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj plní i další závazky dobrovolné dohody. Přispívá na ozdravné pobyty dětí, monitoring ovzduší, krajský úřad pokračuje v minimalizaci negativních dopadů provozu na životní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

22:01 Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. …