Hejtmanka Stráská: Buďme potravinovými patrioty. Nejen na Živitelce, ale i po ní

24.08.2017 20:02

Podpora výroby i konzumace regionálních potravin ze strany Jihočeského kraje. To bylo hlavní téma, které během zahájení 44. ročníku mezinárodního veletrhu Země živitelka na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 24. srpna prezentovala hejtmanka Ivana Stráská.

Hejtmanka Stráská: Buďme potravinovými patrioty. Nejen na Živitelce, ale i po ní
Foto: Archiv Ivany Stráské
Popisek: Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská
reklama

„Zamysleme se už nad samotným názvem této výstavy. Země živitelka – to přece znamená naši krajinu, půdu a lidi, co na ní pracují. To je to hlavní, to, co nám poskytuje obživu. My Jihočeši jsme přeci známí hrdostí na náš kraj. Buďme hrdí i na naše potraviny,“ vyzvala Stráská a představila myšlenku projektu, kterým chce kraj pomoci místním výrobcům i obchodníkům aby dostali své produkty více mezi lidi. „Buďme potravinovými patrioty. Nejen na Živitelce, ale i po ní,“ dodala hejtmanka.

Chystaný projekt nese pracovní název Potravinový patriot

Chystaný projekt, který nese pracovní název Potravinový patriot, by měl být podle Stráské spuštěn v polovině příštího roku. Zatím je ve fázi konzultací mezi krajem, agrární komorou a obchodníky. „Rádi bychom propojili už existující projekty, jako je například Regionální potravina, či Chutná hezky. Jihočesky do projektu, který pomůže místním výrobcům dostat jejich produkty mezi lidi,“ vysvětlila Stráská s tím, že součástí tohoto záměru bude například produktová mapa s vyznačením obchůdků, které odebírají zboží přímo od prvovýrobců.

Hejtmanka dále připomněla, že kraj je zároveň, coby zřizovatel škol či sociálních zařízení, i velkým odběratelem potravin. „Proto bychom i my chtěli v co největší míře využívat regionální potraviny a to i navzdory možným legislativním komplikacím. Věřím, že cestu k tomu, jak dostat jihočeské potraviny mezi naše obyvatele určitě najdeme,“ naznačila Stráská.

Jihočeské lahůdky servírovala prezidentu Miloši Zemanovi přímo hejtmanka

Lokální výrobky mohou návštěvníci ochutnat na stánku Jihočeského kraje. Ten již tradičně naleznou v pavilonu T1. Mezi jeho prvními návštěvníky byl ve čtvrtek i prezident Miloš Zeman, kterému jihočeské lahůdky servírovala přímo hejtmanka Stráská. Celá expozice se pak nese v duchu letošního krajského projektu Jižní Čechy pohodové. Zájemci se tu mohou například vyšplhat do koruny stromu a odpočinout si od veletržního shonu v relaxačních vacích a lehátkách. Děti pak jistě potěší malování na obličej, nebo možnost vyzkoušet si dojení na modelu krávy v životní velikosti v sekci Pohodový venkov, kde se budou moci seznámit s životem na vesnici, využitím hospodářských zvířat, zpracováním plodin, či zemědělskými stroji. Chybět nebude ani skákací hrad pro nejmenší, dětský koutek a herní zóna. Dospělé pak čeká aktivní pohoda ve formě sportovních aktivit, jako je pétanque, badminton, baseballový či boxerský trenažer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Budeme hlasovat pro větší pravomoc použití zbraně v případě ohrožení života!

10:06 Rozvoral (SPD): Budeme hlasovat pro větší pravomoc použití zbraně v případě ohrožení života!

Dnes by se měla ve Sněmovně schvalovat novela ústavního zákona, zaručující občanům v případě ohrožen…