Herman (KSČM): Výdaje na zbrojení mohou být využity na potlačení světové chudoby!?

26.12.2013 9:39

Celosvětové výdaje na zbrojení dosáhly v roce 2010 nového rekordu. Jedná se o výši 1,6 bilionů amerických dolarů (číslo s 12 nulami). Spojené státy s nákladnými operacemi v Afghánistánu a Iráku, zvýšili vojenské rozpočty o 2,8 % na 698 mld. Jedná se tedy přibližně o šestinásobek Číny. Jen v roce 2012 Spojené státy vynaložily 4,8 % svého HDP na vojenské výdaje.

Herman (KSČM): Výdaje na zbrojení mohou být využity na potlačení světové chudoby!?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Jiné státy v roce 2012 vynaložily ze svého HDP - Čína - 2,0 % (143 až 166 mld.), Velká Británie 2,7 %, Francie 2,3 %, Rusko 3,9 %, Japonsko 1,0 %, Německo 1,3 % HDP. Jedná-li se o celkové světové výdaje z let 2012 - USA vynaloží kolem 41 % (682 až 711 mld.), Čína 8 %, VB - 3,6 %, Francie - 3,6 %, Japonsko - 3,7% Německo - 2,7 % světových výdajů na armádu.

Zatímco celkové náklady na zbrojení byly v roce 2010 kolem 1.600 miliard, tak v případě Spojených státu se jednalo o výdaje ve výši 687 miliard dolarů. V plánovaném rozpočtu na rok 2012 dokonce USA vydala na „bezpečnost a obranu“ 1,2 bilionu dolarů (rozpočet Pentagonu - 558 mld., operace v Iráku a Afghánistánu - 118 mld. = 676 mld.). V těchto výdajích dokonce nejsou ani započteny žádné pozemní nebo vesmírné operace NASA.

Dalších 19,3 mld. na udržování a zabezpečování jaderných zbraní, 53,1 mld. za zpravodajské služby (CIA, NSA, NIP, MIP), programy pro veterány 129,3 mld., důchody vojenských i civilních zaměstnanců armády a obrany - 68,5 mld., splátky dluhů spojenými s útratami Pentagonu - 185 mld. dolarů, aj. Celkově tedy každý Američan přispěje v průměru 4 tisíci dolarů.

Existuje také teorie, že peníze potřebné k vymýcení hladu jsou odhadovány na 30 miliard dolarů ročně. Zhruba tolik se totiž na světě vydá na zbrojení za 8 dní. Jiná teze uvádí, že svět utratil v roce 2012 kolem 1.735 miliard za války. Stačilo by přibližně 135 miliard dolarů na úplné vymýcení chudoby. Ačkoliv USA a státy Západní Evropy mohou vynakládat na války a armádu značné výdaje, tak doprava přebytečných potravin, respektive budování infrastruktury a pracovních míst v Africe pro státy NATO či OSN představuje značný logistický a finanční problém.

Mgr. Pavel Herman, MBA

  • BPP
  • "Žádná moc nesmí platit více než zákony." Cicero
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Herman - profil

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Fialova vláda doslova ožebračuje český národ

11:02 Okamura (SPD): Fialova vláda doslova ožebračuje český národ

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování.