Hnyková (Úsvit): Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?

13.4.2015 10:11 dop.

V pátek 17. dubna 2015 proběhne od 10 hodin v prostorách Státních akt (místnost 108) Poslanecké sněmovny seminář poslankyně Jany Hnykové na téma Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál? Seminář si klade za cíl upozornit na problémy během hodnocení zdravotního stavu pro přidělení příspěvku na péči.

Hnyková (Úsvit): Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?
Foto: Archiv JH
Popisek: Jana Hnyková

„….............. jsou mladí, inteligentní a plní energie. Studují, pracují, že jezdí na vozíku, je jen jeden z problémů, které mají. Aby přežili, potřebují pomoc. Sehnat asistenta není problém, problém je ho zaplatit.............. Příspěvek na péči se vypočítává podle tabulek, nikoli podle potřeb.....................“ (Aktualně.cz,5.3.2015)

Toto je úryvek jednoho z článků popisujících, jak těžkou situaci dnes mají občané se zdravotním postižením. Všichni ti, kteří podstupují šetření a hodnocení příspěvku na péči.

„V roce 2012 Drábkova reforma naprosto změnila hodnocení příspěvku na péči. Z třiceti šesti hodnotících úkonů zbylo deset. Což mělo za následek zázračné uzdravení a zlepšení zdravotního stavu mnoha lidí. Samozřejmě bohužel jen na papíře. Na seniorech a zdravotně postižených se vždy šetřilo a jak vidno, šetří dál. Jak žijí tito lidé, jaké podmínky jim společnost vytváří, to zajímá málokoho. Proto mě požádali zástupci členských organizací, kteří se sdružují ve Sdružení zdravotně postižených v České republice, abychom na tuto problematiku na půdě Poslanecké sněmovny velmi razantně upozornili,“ uvedla hlavní důvod pořádání tohoto semináře poslankyně Jana Hnyková.

K problému příspěvku na péči probíhala několikrát opakovaná jednání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, která více než rok slibuje novelizaci příslušných ustanovení zákona o sociálních službách, říká poslankyně Hnyková a dodává: „Bohužel do dnešní doby nedošlo ke změně zákona, i když k tomu byla výborná příležitost na podzim roku 2014 v novele zákona o sociálních službách.“

V současné době řeší problémy pouze metodika pro revizní lékaře. Budoucnost změn v hodnocení příspěvku na péči je v nedohlednu. Co udělá pro zlepšení situace Ministerstvo práce a sociálních věcí? Vrátí se hodnocení pro přiznání příspěvku na péči do „předdrábkovských“ let? To jsou otázky, na které budou hledat řešení diskutující na semináři Jany Hnykové na téma Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?

„Nenechme trpět tyto lidi a nesnižujme jim úroveň života! Vždyť na jejich místě můžeme být zítra my. Vraťme hodnocení příspěvku před rok 2012!“ říká Jana Hnyková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Hnyková - profil

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chlupáč (ODS): Na městské objekty budou instalovány další fotovoltaické panely

16:50 Chlupáč (ODS): Na městské objekty budou instalovány další fotovoltaické panely

Litoměřice patří mezi města, která v předstihu a ve výrazné míře instalovala na střechách městských …