Systém zdravotní péče
Na zdravotnictví vyčleňuje Vietnam ročně jen 4% z HDP, což se odráží na nižší úrovni zdravotní péče ve srovnání s evropskými zeměmi. Zatím dostatečná není ani primární péče. Ve větších obcích jsou sice vytvořeny jakési polikliniky, neslouží v nich však mnohde ani 10 lékařů, což je nedostatečné.
Příliš dobře nefunguje ani záchranná služba. U komplikovanějších případů, které nemůže vyřešit lékař na poliklinice, jsou pacienti odesíláni do nemocnic. Ale často je musí dopravovat sama rodina, což je vzhledem k dopravní infrastruktuře problém; navíc kapacita nemocnic je nedostatečná. Na neakutní ošetření čekají pacienti přímo v nemocnicích i několik dní.
Zdrojem financí pro zdravotnictví je zdravotní pojištění. Příslušný zákon byl přijat teprve před 4 roky. Zdravotní pojištění není povinné, má jej zhruba 70% populace, kteří si odkládají 4,5 % ze mzdy. Povinné je pro státní zaměstnance. Zdravotní pojišťovna je jediná, má charakter neziskové organizace.
Péče o zdravotně postižené
Vietnam má samostatný zákon upravující pomoc lidem se zdravotním handicapem. Snahou je umožnit lidem se zdravotním postižením co nejdříve alespoň částečný návrat do normálního života. Největším problémem je dosažitelnost služeb, včetně zdravotního ošetření. Síť hromadné dopravy je velmi řídká, pořízení automobilu velmi nákladné, což je důsledkem enormně vysoké ceny v podobě mimořádných daní na automobily.
Častou příčinou celoživotních obtíží je postižení motorického aparátu. Přitom právě ortopedie zde patří k zatím málo rozvinutým oborům. Proto se její podpora stala součástí vládního zdravotního plánu. V současnosti je vytvořeno celkem šest center pro ortopedii a rehabilitaci ve velkých městech, ale nejsou zatím dobře vybavená a není ani dostatek specialistů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD