Pražští radní schválili zřízení nových městských ubytoven. Praha tak uzavírá činnost úspěšných hostelů pro lidi bez domova, které vznikly v reakci na pandemii covid-19. Prvními ubytovanými budou poslední klienti hostelů pro lidi bez domova v Praze, pro které už město nemělo nabídku vhodných bytů ani pobytových služeb.
Během dvou let epidemie covidu prošlo pražskými hostely pro lidi bez domova více než 600 lidí. Někteří z nich kvůli covidu ztratili práci, byli ze dne na den bez prostředků a bez střechy a potřebovali na pár týdnů získat místo na přespání, aby se postavili na vlastní nohy. Další se do hostelů dostali po letech pobytu na ulici. Díky tomu, že měli po letech zajištěné základní zázemí, dostali možnost vydechnout si a začít spřádat plány. Například se díky tomu mohli věnovat svému zdravotnímu stavu, nastoupit cestu léčení závislostí na návykových látkách, zařídit si doklady či najít zaměstnání.Na počátku koronavirové pandemie v roce 2020 hl. město Praha otevřelo šest humanitárních hostelů pro 350 osob bez domova, aby je ochránilo před nemocí covid-19 a současně snížilo šíření epidemie v populaci. Dalším asi 200 lidem zajistilo město ubytování v komerčních ubytovnách a vybudovalo také dvě stanová místa. Kapacita tohoto zázemí se postupně snížila na čtyři hostely v provozu. V květnu 2021 Rada hl. města Prahy rozhodla, že prodlouží provoz těchto hostelů do konce června 2022, a zajistí tak ubytování a sociální podporu pro zhruba 200 nejzranitelnějších osob. Těmto nejzranitelnější lidem město zajistilo pomoc s hledáním komerčního bydlení a ubytování, podávali žádosti o pronájem městských bytů, k umístění do domovů seniorů či jiných pobytových sociálních a zdravotních služeb. Protože bylo jasné, že dostupnost bydlení v Praze je nízká i pro střední třídu, začalo město současně připravovat vlastní městské ubytovny s cílem ubytovat ty, kterým by jinak hrozilo, že skončí zpět na ulici. Nyní Rada hl. města Prahy rozhodla, že zajistí provoz a fungování tří městských ubytoven, do kterých se začátkem července budou stěhovat klienti bez zajištěného následného bydlení či ubytování.
„Těší mě, že jsme se v rámci koalice dohodli na tak rychlém postupu a že desítky klientů, kteří by jinak skončili zpět na ulici, budou mít nyní zajištěné dostupné a kvalitní městské ubytování. Sociální pracovníci a pracovnice budou moci s těmito klienty nadále pracovat, pomoct jim při další stabilizaci jejich životní a zdravotní situace a získat více času na nalezení standardního bydlení do budoucna,“ uvedl radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ubytovny , Johnová , MHMP , Praha sobě , hostely
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předvolebním slibům Pirátské strany.
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů
- 12:17 Senátor Hraba: TOP 09 se asi zdá, že mají zbytečně moc voličů