Jurečka (KDU-ČSL): Dostavět či nedostavět Temelín?

16.08.2013 8:20 | Zprávy

V debatě o dostavbě dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín se bohudík vytratila ona osudovost, s jakou se k dostavbě přistupovalo ještě před několika málo měsíci. Rozhodnutí o případné dostavbě Temelína je skutečně strategické a zásadní rozhodnutí.

Jurečka (KDU-ČSL): Dostavět či nedostavět Temelín?
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

A právě proto se musí zvážit všechny možné okolnosti, jako je např. energetická bezpečnost republiky, dlouhodobá jistota výroby dostupné energie nebo přínos pro naše hospodářství. Ale ani to nestačí. Musí mít toto rozhodnutí také ekonomickou logiku. Proto se mi např. velmi líbila slova Václava Bartušky, který je mimořádným velvyslancem vlády pro dostavbu Temelína, že pokud by se ČEZu (a jeho majoritnímu akcionáři, tedy českému státu) neměla výstavba vyplatit, tak ať se raději nestaví. I toto hledisko musí být zváženo.

Proto rozhodnutí o případné dostavbě musí být podloženo dlouhodobou ekonomickou analýzou a musí být učiněno v době, která bude méně turbulentní než ta dnešní. Oddálit rozhodnutí o několik málo let nebude nic fatálního. Raději rozhodnout později, než dříve, ale správně. Ale jiné kroky v české energetice by se oddalovat neměly. Např. by se měl okamžitě zastavit růst podpory OZE a zvyšování poplatků u domácností a našeho průmyslu. Podpora obnovitelných zdrojů bude příští rok stát podle odhadů neuvěřitelných 48 miliard korun. To je prostě finančně neúnosné. Přesto nesmíme, jak se říká, vylít s vaničkou i dítě. Nadále má smysl např. rozumná podpora malých fotovoltaických elektráren na rodinných domech či střechách provozoven živnostníků a firem. Také by se měla podpořit výstavba bioplynových stanic za jasných rozumných podmínek (rozumný osevní postup, větší využití kejdy, hnoje, pícnin…). Souhlasím s tím, že podpora bioplynových stanic je velkou šancí pro zemědělské farmy, které si mohou pomocí bioplynu snižovat náklady na teplo i elektřinu a rozvíjet další podnikatelské aktivity.

Zapomínat by se také nemělo na energii v odpadech, dnes vyvážených na skládky, jejich život také pomalu v rámci regulací EU končí. Zde je zapotřebí inteznivně řešit vznik samotných mnohdy zbytečných odpadů a možnosti recyklace. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Jurečka

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Manipulace - co přichází „z Bruselu“, je špatně

6:07 Farský (STAN): Manipulace - co přichází „z Bruselu“, je špatně

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k článku serveru Echo24 „Brusel plánuje Česko zatížit…