Kasal (KDU-ČSL): Politice jsme se neučili za pochodu, ale přímo za běhu

16.08.2016 11:15 | Zprávy

Na konci července 1991 bylo založené občanské sdružení Evropská akademie pro demokracii, jako vzdělávací organizace tehdejší ČSL (Československá strana lidová). Své vzpomínky popsal předseda Správní rady EAD Mgr. Ing. Jan Kasal níže.

Kasal (KDU-ČSL): Politice jsme se neučili za pochodu, ale přímo za běhu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

Píše se rok 1991. Do ČSL vstoupili v uplynulých dvou letech desítky tisíc lidí a mnoho dalších o vstupu uvažuje. Jak všem těm lidem zprostředkovat informace, jak umožnit všem těm, kteří se v křesťanskodemokratické politice chtějí vzdělávat, aby načerpali nové znalosti a osvojili si politické dovednosti? Předchozí systém stranického vzdělávání se rozpadl, Ústřední politická škola byla zrušena, stranický tisk se ocitl v ohromných a neřešitelných problémech. Příspěvky státu na činnost politických stran byl spíše symbolický a na nezbytné stranické vzdělávání prostředky téměř žádné. V této situaci padlo rozhodnutí založit organizaci po vzoru bratrských stran CDU a CSU. Tedy něco ne nepodobné nadaci Konrada Adenauera a Hannse Seidela. Už tehdy jsme cítili, že místo Československa je v Evropě a evropských strukturách. Proto naše vzdělávací instituce dostala své jméno – Evropská akademie pro demokracii (EAD). Rád přiznávám, že jsme rádi čerpali zkušenosti u našich sousedů – u výše zmíněných nadací, ale také u rakouské Lidové akademie a Akademie holandských křesťanských demokratů. Rád si také připomínám své předchůdce ve vedení EAD – Dr. Petra Nebeského a především Dr. Jindřich Kabáta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Kasal - profil

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

Nepomohla ani osmimiliardová záloha, dodávka letounu C-390 se zpozdí.