V médiích proběhla zpráva, kde se vyjádřil náměstek ministra financí Andreje Babiše Ondřej Landa, že stát by podle nich neměl vlastnit pivovar, hotel nebo jiné státní podniky. Něco mi to připomíná. Vám možná také. Ano, odpověď je jasná. Blíží se poslední vlna privatizace státního majetku. Hnutí ANO ve volebních průzkumech drtivě vede, a proto pomalu začíná odkrývat své karty. Ty jsou veskrze neoliberální a pravicové. Je jasné, že hnutí ANO je politický subjekt, kterému nejde o to, aby stát vlastnil strategické podniky, ale jde mu o to, aby se co nejvíce takových podniků zprivatizovalo. Přeneseno do klasické mluvy, aby se rozkradlo a předalo do soukromých rukou. Jenže proč nemá stát vlastnit pivovar nebo něco jiného, co přináší nemalé zisky do státního rozpočtu?
Pan náměstek Landa se zřejmě vzhlíží v Miroslavu Kalouskovi, který v Poslanecké sněmovně několikrát prohlásil, že stát nemá vlastnit ležák. Narážel zde na Budvar, který je posledním národním podnikem a posledním pivovarem, který vlastní stát. Proč by se tedy stát měl zbavovat tohoto pivovaru, který se tak dlouhou soudil o svoji značku a přináší peníze do státního rozpočtu? Pravděpodobně má o něj někdo evidentní zájem. Jenže, kde se vezmou peníze, které přestane pivovar do rozpočtu státu, posílat? Dle vyjádření ministerstva financí se prý navýší daně. Po prodání Budvaru se s největší pravděpodobností dočkáme navýšení nějaké daně.
To opravdu chcete? Já tedy ne a chci, aby Budvar stále byl státu. Podobný problém nastává u dalších státních podniků nebo u podniků, kde má většinový podíl stát. Zde narážím na problematiku ČEZu, což je náš elektrárenský gigant a stát z jeho dividend má rovněž miliardové zisky do státního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV