Klika (ČSSD): Vedení kraje jednalo s partnery o rozvoji vodíkové ekonomiky v regionu

14.09.2019 18:41

Ústecký kraj jako tradičně uhelný region a dlouhodobý tahoun české energetiky hledá nové směry svého rozvoje. Na 30 partnerů dané oblasti diskutovalo v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje o další spolupráci při využití vodíku jako zdroje čisté energie.

Klika (ČSSD): Vedení kraje jednalo s partnery o rozvoji vodíkové ekonomiky v regionu
Foto: Archiv Martina Kliky
Popisek: Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika a lídr ČSSD Litvínov pro komunální volby.

„Díky tradici chemické výroby v regionu a díky zapojení odborníků z ústecké univerzity má Ústecký kraj obrovský potenciál pro výrobu, skladování a využití vodíku jako zdroje čisté energie,“ říká 1. náměstek hejtmana Martin Klika.

Jednání na toto téma byla zahájena již v roce 2018 pod záštitou Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) v úzké spolupráci s krajskou samosprávou a Inovačním centrem Ústeckého kraje. Aktuálně je připraveno Memorandum všech zainteresovaných subjektů s jasným společným cílem – rozvoj komplexního využití vodíku jako zdroje čisté energie. Statutární města podporují rozvoj nízkoemisní a bezemisní dopravy a k Memorandu přistupují s vlastními projekty, které se zaměřujíc na rozvoj vodíkové infrastruktury.

„Kvalita ovzduší a zajištění čistých zdrojů energie je důležitým tématem spojeným s územím strukturálně postižených/uhelných regionů. Je proto logickou součástí programu RE:START. Ještě v tomto roce rozdělí Ministerstvo pro místní rozvoj právě v rámci programu RE:START pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj téměř dvě miliardy korun na nákup nízkoemisních vozů veřejné dopravy, tedy i těch s vodíkovým pohonem. Potenciál využití vodíku je ale mnohem širší a patří mezi strategické projekty restrukturalizace, které byly představeny i při nedávné návštěvě Evropské komise v regionu. I nadále budeme zajišťovat dotační zdroje na rozvoj čisté energie, vznik silného partnerství regionálních aktérů vítáme“, říká Gabriela Nekolová, národní manažerka programu RE:START.

Záměr je z pohledu ČR unikátní v tom, že v rámci jednoho kraje nabízí celkový uzavřený okruh od využití především již v kraji existujících výrobních kapacit vodíku, přes jeho zpracování, distribuci, vybudování plnících stanic až po rozvoj v rámci bezemisní dopravy ale i v dalších odvětvích. Neoddělitelnou součástí je kapitál výzkumných a vzdělávacích kapacit místních vysokých škol a výzkumných center.

Smyslem této spolupráce desítek partnerů je zrealizovat vzájemně provázané aktivity a projekty, které z Ústeckého kraje vytvoří centrum rozvoje vodíkové ekonomiky. Počítá se také s podporou vládního programu RE:START, který slouží právě k transformaci strukturálně postižených/uhelných regionů. Právě v rámci RE:STARTU je aktuálně vyhlášena výzva na podporu čisté mobility, z níž mohou být pořízeny i vodíkové autobusy. V nejbližších dnech bude vyhlášena také veřejná soutěž na podporu výzkumu v oblasti energetiky. Na jednání proto nechyběli zástupci Ústeckého kraje, vysokých škol, měst, významných regionálních firem, ale také Ministerstva pro místní rozvoj.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): To kafe s Bidenem se stává čím dál dražší

19:02 Dostál (Stačilo!): To kafe s Bidenem se stává čím dál dražší

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě premiéra Fialy v USA.