Klsák (STAN): Chvála našeho malého kraje

08.03.2022 6:32 | Komentář

Bývalý premiér Andrej Babiš nikdy nešetřil kritikou našeho Karlovarského kraje. Karlovarský kraj je sice v České republice jeden z nejmenších, ale má svoji hrdost. Kritická slova „Úplně nejhorší historicky ve všem“ vyvolala svého času recesistický ohlas, jenž ve společnosti rezonuje dodnes a pravděpodobně silně ovlivnil i výsledky následných krajských voleb.

Klsák (STAN): Chvála našeho malého kraje
Foto: Karlovarská občanská alternativa
Popisek: Mgr. Jiří Klsák

Karlovarský kraj je v jistých kruzích skutečně odepisován, život tu pro mnohé nemá perspektivu, obyvatelstvo nás dokonce ve velkém opouští, ale přitom vnímavému obyvateli kraj nabízí takové hodnoty, na které může být, a také často bývá, více než pyšný. Je pochopitelné, že musí řešit své problémy, k těm současným patří například nucený (ale potřebný) útlum těžby nerostných surovin, zejména uhlí, a s tím související možné ztráty pracovních příležitostí a životních jistot.

Naopak naší chloubou je převládající neporušená příroda a historické památky, připomínající naši velice pestrou minulost. A nesmíme zapomínat na klasické lázeňství, postavené na bohatých přírodních zdrojích. Náš kraj dokáže uzdravovat po všech stránkách, lidé tu nacházejí potřebný klid v hlubokých hvozdech, památky na starou důlní činnost, staré hrady a noblesní zámky lákají návštěvníky k poznávání minulosti, tradiční lázeňská péče ozdravuje ducha i tělo. Není jistě jen pouhá náhoda, že náš kraj se dostal i na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Od roku 2019 je zapsán Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří společně s německou stranou, dokumentující hornickou minulost vzkvétající v těchto končinách od pozdní gotiky až do nedávné současnosti. Ne vždy totiž šlo jen o těžbu stříbrných rud, jež kulminovala v období renesance a raného baroka, společně s rozvojem dodnes výjimečně zachovaných bohatých hornických měst, z nichž Jáchymov byl ve své době druhým nejlidnatějším městem v tehdejších Čechách.

Temnější stránku pak reprezentuje těžba uranových rud, zejména po 2. druhé světové válce, kdy těžké chvíle v nelidských podmínkách při získávání rudy prožívaly stovky válečných zajatců, ale zejména tisíce nevinně odsouzených politických vězňů po roce 1948. Od roku 2021 jsou na prestižním Seznamu UNESCO i Slavná lázeňská města Evropy, kde mezi elitou evropských lázeňských měst ze sedmi států hrají důležitou roli i města tzv. Lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Důvodem jejich zapsání jsou jedinečné přírodní zdroje, umožňující kontinuálně od 18. století lázeňskou léčbu vysoké kvality.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

16:21 Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k brzdění protiruských sankcí Slovenskem