Knot (TOP 09): Matematický model vodárenské sítě umí (nejen) šetřit vodu

08.10.2017 11:06

Město Písek pro svou vodárenskou síť v současnosti využívá ve zkušebním provozu nový systém, který kontroluje automaticky a on-line rychlost proudění a tlakový poměr vody v potrubí a tím optimalizuje její ztráty. Matematický model vodárenské sítě města s automatizovaným systémem kontroly a aktualizace dat dodala firma DHI a. s. za 2,5 milionu korun bez DPH. Je to další konkrétní opatření v rámci konceptu Smart City.

Knot (TOP 09): Matematický model vodárenské sítě umí (nejen) šetřit vodu
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Josef Knot z TOP 09.

„Jde o software, který slouží majitelům, správcům a provozovatelům vodohospodářské infrastruktury například tím, že pomáhá modelovat a vyhodnocovat situace, které mohou nastat ve vodovodním řadu,“ vysvětluje Josef Knot, místostarosta města. „Systém on-line poskytuje informace o stavu potrubí, aktuálních dodávkách vody, stavu čerpadel, jakosti vody, koncentraci chemických látek a podobně. Využití najde také při projektování nových vodovodů, rozšiřování kapacity stávajících rozvodů, napojování nových odběratelů či provozování a řízení vodovodního systému.“

V rámci koncepce Smart City bude systém propojen s novou úpravnou vody, která se v současnosti buduje na Hradišti.

„Systém ON-LINE funguje automatizovaně a na základě porovnání vypočítaných a měřených výsledků poskytuje informace o mimořádných událostech a anomáliích v provozu, slouží pro indikaci neoprávněných manipulací v síti, informuje o možných poruchách a únicích vody. Podle propočtů by díky systému například měla být ušetřena 2 až 3 procenta „ztracené“ vody z potrubí, což je úspora 30 milionů litrů vody ročně,“ říká Roman Honzík, vedoucí Vodohospodářské správy Písek. „Velký důraz je kladen na neustálou aktualizaci modelu z datových zdrojů. To umožňuje, že je vždy k dispozici aktuální model pro další analýzy. Navíc systém ON-LINE provádí automatizovaně výpočet každých 10 minut a výsledky poskytují velice cenné informace o aktuálním provozním stavu vodovodní sítě,“ dodává Roman Honzík.

V souvislosti s tím jsou nyní také v městských objektech nahrazovány původní vodoměry za modernější, dálkově odečitatelné. „Při jejich propojení se systémem bude možné sledovat okamžitou spotřebu vody a zachytit případnou havárii nejen v síti, ale i přímo v domácnostech,“ doplňuje místostarosta Josef Knot.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku