Kobza (SPD): Virus dal mezičas plně se věnovat rodinám. Jsou základem národního státu

29.03.2020 13:21

Na nějakou dobu se rodiče učí s dětmi namísto školy, jsou terčem jejich pubertálních výjevů a výlevů, prostě rodinný život hodně zblízka, jak jej již nejspíš pár generací nezažilo.

Kobza (SPD): Virus dal mezičas plně se věnovat rodinám. Jsou základem národního státu
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

Pod tlakem okolností a nutných opatření v souvislosti s bojem proti infekci vyplavala na svět i řada nepříjemných zjištění o nás samých, o společnosti, o charakteru lidí i o generačním rozdílu (až příkopu) ve společnosti. Mě zkušenosti z válečných oblastí naučily, že když jde do tuhého, drtivá většina lidí myslí jen sama na sebe. V naší, třiceti lety liberálního havlismu zmutované společnosti, vyšly právě nyní na světlo mnohé boží nepříjemné pravdy o nás samotných.

Aby socky záviděly

Byli jsme svědky neuvěřitelné a bezohledné arogance některých z nás, kteří i s vědomím, že jednou do infekční oblasti, si nedokázali odepřít „tu báječnou lyžovačku v Itálii, kterou jim socky závidí“. Po návratu se navíc v mnoha případech ani neobtěžovali předepsanou karanténou a roznášeli nákazu kolem sebe, než skolila i je samé. Byli jsme svědky neskutečných projevů hlouposti ohledně karantény, nošení roušek, jejich výroby, nákupu a získávání. Konec konců, stačí vyjít na ulici a uvidíte sami, kolik lidí se stále pohybuje bez roušek. Podle mě tady nejde o zapomnětlivost, ale spíše o nadutou aroganci typu, „mně se nemůže nic stát“. Příklad z Uničova je dostatečně varující, kam až taková arogance může vést.

Všímejte si, kdo a co

Na druhé straně ovšem také vidíme neskutečné hrdinství a nasazení zdravotníků i lékařů, kteří bojují o životy nakažených. Musím uznat, že krizový tým (štáb), sestavený premiérem, který v začátcích prošlapával cestu neznámým terénem (nikdo neměl podrobnější znalosti, jak ochránit stát před infekcí), udělal kus odvážné a podle mě nezbytné práce. Napadání premiéra za to, že v předtuše našich vlastních problémů nechtěl posílat roušky a respirátory z našich zásob do Číny, následované jeho pozdějším napadáním stejnými politiky za to, že roušek a respirátorů je nedostatek, je varující a doufám, že to občané-voliči zaregistrovali. Ukazuje totiž v celé nahotě názorovou i morální vyprázdněnost takových politiků, kteří se navíc vydávají za „demokratickou opozici“, o pirátech nemluvě. „Podle ovoce jejich, poznáte je….“

Nepodléhejme ponorkové nemoci

V neposlední řadě přinesla epidemie COVID 19 i pár zapomenutých, ale velmi důležitých, jevů zpět do našich životů. Najednou má většina z nás čas být s rodinou, učit se s dětmi namísto klasické školy, být terčem pubertálních výjevů a výlevů, prostě rodinný život hodně zblízka, jak jej již nejspíš pár generací nezažilo. Rodina je totiž základem národního státu. Tím opravdu není pohlavně zmatený jedinec, závislý na sociálních dávkách, podpoře rodičů a marihuaně, jak se nás snaží určité politické a mediální kruhy intenzivně přesvědčovat. Něco takového opravdu není budoucnost národa, ale předzvěst jeho konce. Nepodléhejme tedy ponorkové nemoci a snažme se o maximální soudržnost v rámci rodin. Když se povede udržet a utužit rodinné vazby, bude mít větší naději na přežití i národ.

Co nás naučil koronavirus

Zkrátka a dobře, pandemie koronaviru se stala zdrojem ponaučení všemi směry. Je jen na nás, jestli si je vezmeme k srdci a informujeme i svoje děti. Když závěry z dnešní části volného seriálu o tom, co nás naučil koronavirus (předcházející díly vyšly ZDE a ZDE) shrnu do jednoduchých vět, vyjde mi následující:

  1. Nečekej pomoc od nikoho, dokud si nepomůžeš sám
  2. Nejbližší pomocná ruka visí u tvého ramene
  3. V těžkých chvílích se osvědčuje mít rodinu a být s ní
  4. Nenaslouchej manipulátorům a propagandistům, věř svému úsudku
  5. Jsme tady doma a lepší domov už mít nebudeme, musím si jej tedy hlídat a bránit.
  6. V každé společnosti je statisticky vždy jak určité procento hrdinů, tak arogantních hulvátů a pitomců. Je to tak a asi s tím v nejbližší době nic nenaděláme.

Je prostě na čase zrestaurovat v sobě základní lidské, občanské i společenské hodnoty našich předků, na kterých vznikl náš stát v roce 1918. Je na čase, je na to čas a šance nad něčím takovým popřemýšlet se nemusí opakovat.

Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: V dopravní pomoci Ukrajině jsme připraveni pokračovat i nadále

6:03 Ministr Kupka: V dopravní pomoci Ukrajině jsme připraveni pokračovat i nadále

Rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a obnova válkou zničené infrastruktury. …