Kolaja (Piráti): Hrozí cenzura na Internetu

01.05.2021 8:38

Ohrožení svobody projevu anebo zneužití nových pravidel k utištění politické konkurence. I to podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji hrozí po schválení nařízení o odstraňování teroristického obsahu on-line. Podle nových pravidel budou muset platformy do hodiny mazat problematický obsah, což ale podle Kolaji mohou zneužívat autoritářské režimy.

Kolaja (Piráti): Hrozí cenzura na Internetu
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

"Opravdu nám hrozí cenzura v celé Evropě. V Maďarsku nebo Polsku pozorujeme prokazatelné tendence ke stahování a omezování vládní kritiky na Internetu. Orbán v podstatě dostane od Evropy žolíka. Nařízení umožňuje rychle odstraňovat on-line obsah na území kteréhokoli členského státu Evropské unie," komentuje nařízení místopředseda Evropského Parlamentu Marcel Kolaja, který působil jako zpravodaj pro nařízení o prevenci šíření teroristického obsahu on-line ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).

K mazání potenciálně závadného obsahu budou firmy patrně využívat automatické filtry při nahrávání, což může podle Kolaji vést k nechtěnému odstranění neškodných příspěvků. “Týká se to například satiry, nebo aktivismu, který filtry vyhodnotí jako teroristický obsah,” vysvětluje místopředseda. Pirátským europoslancům se sice podařilo prosadit, že v nařízení není povinnost používat tyto filtry, to ale nestačí a pravidla stále obsahují nedostatky. Ty mohou podle nich zásadním způsobem ohrozit svobodu projevu.

"Regulace může posílit postavení autoritářů. Desítky neziskových organizací a hnutí za lidská práva před tím varovali a tlačili na Parlament, aby nařízení nepřijal. Většina europoslanců ale hlasité varování ignorovala. Přihlížíme tomu, jak si Evropa sama podkopává nohy," uzavírá europoslanec Kolaja.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.