Kolářík (Piráti): Vláda kašle na milion lidí v exekuci, shodila ze stolu pirátskou novelu exekučního řádu

1. 11. 2018 7:37

Vláda dnes odmítla řešit problém téměř milionu lidí v exekuci, ze stolu totiž shodila novelu exekučního řádu z dílny Pirátů. Novelizaci exekučního řádu má přitom vláda ve svém programovém prohlášení a píše se o ní i ve volebním programu hnutí ANO.

Kolářík (Piráti): Vláda kašle na milion lidí v exekuci, shodila ze stolu pirátskou novelu exekučního řádu
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Kolářík
reklama

Pirátská novela exekučního řádu má podporu odborné veřejnosti i exekutorské komory. Autor novely pirátský poslanec Lukáš Kolářík se chystá dále získávat podporu novely mezi poslanci ve Sněmovně.

„Ministr Kněžínek zdůvodnil negativní stanovisko vlády tím, že by to poškodilo velké exekutorské úřady a ty malé zase nejsou na zavedení teritoriality a slučování exekucí připravené. Přitom navrhovaná pirátská úprava počítá s deseti, později klidně i dvanácti měsíci na přípravu zavedení novely. Je tedy vidět, že se Ministerstvo spravedlnosti soustředí více na ochranu velkých exekutorů místo toho, aby se snažila vylepšit situaci na straně předlužených domácností. V situaci, kdy je v Česku na 900 tisíc lidí v exekuci, nemůže být novela snižující náklady a zavádějící jednodušší řešení exekucí zavržena na úkor byznysu,“ uvedl předkladatel Lukáš Kolářík a dodal, že oceňuje předchozí pozitivní stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Dnešní negativní stanovisko vlády neznamená, že vzdáváme boj za tuto nezbytnou novelu. Máme podporu dalších tří sněmovních stran, včetně koaliční sociální demokracie. Doufáme proto, že i druhá vládní strana přehodnotí svůj postoj a návrh nakonec podporu Sněmovny získá. Nejde pouze o devět set tisíc lidí v exekuci, ale o všechny daňové poplatníky, kteří na provoz obchodu s exekucemi doplácejí ze svých daní. Proto hodlám pokračovat v aktivitách, které ke schválení novely přispějí,“ uvedl své další kroky Kolářík.

V České republice se už deset let vedou debaty o tom, jak exekuce řešit. Řešení se nyní opět odkládá a počet exekucí se bude pravděpodobně i nadále zvyšovat. Teritorialita, kterou měl předložený návrh zavést, funguje ve všech zemích EU s výjimkou Česka a Nizozemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třešňák (Piráti): České lázeňství je ve vážném ohrožení

22:41 Třešňák (Piráti): České lázeňství je ve vážném ohrožení

Opatření proti epidemii koronaviru dopadla i na české lázně, jejichž provoz se téměř ze dne na den z…