Jak jistě víte, Evropská unie právě postupně zavádí nový systém obchodování s emisemi (EU ETS 2), který se bude nově vztahovat i na silniční dopravu a vytápění domů. Tento krok nevyhnutelně povede k dalšímu zvýšení cen energií a pohonných hmot, což nejvíce zasáhne běžné občany a malé podniky. S několika kolegy jsme se tedy Komise dotázali, jak budoucnost této šílenosti vidí ve světle současné obtížné sociálně-ekonomická situace, kdy dochází k odmítání Zelené dohody kvůli škodlivým dopadům na růst a prosperitu a zuřící celní války. Naše otázka také reagovala na současnou pozici Polské vlády, která dnes předsedá Radě EU.
Polský premiér Donald Tusk totiž vyjádřil obavy, že vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU. Kromě toho Francie a další členské státy kritizují udržitelnost tohoto opatření, které může vést ke zvýšení účtů za energii pro domácnosti a podniky v době ekonomické nejistoty.
Odpověď Komise vás už asi nepřekvapí. Tvrdí, že dopady na ceny paliv budou omezené a že Sociální klimatický fond prý pomůže zranitelným domácnostem a mikro podnikům. Avšak my ze zkušenosti moc dobře víme, že podobné fondy často nedosahují svých cílů a skutečná pomoc se k potřebným nedostane. Vliv na řešení prohlubující se energetické chudoby u nás pak mají prakticky nulový.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV