Kovářová (STAN): Chceme motivovat čtenáře snížením DPH na e-knihy a audioknihy

27. 3. 2019 9:10

V České republice máme mnohem vyšší DPH na knihy, než je evropský průměr. I z toho důvodu jsme se rozhodli podat návrh na snížení sazby DPH pro e-knihy a audioknihy ze současných 21 % na 10 %, stejně jako je to u obyčejných knih.

Kovářová (STAN): Chceme motivovat čtenáře snížením DPH na e-knihy a audioknihy
Foto: Archiv VK
Popisek: Věra Kovářová
reklama

„Nejen mladí lidé dnes hojně využívají moderní čtecí nástroje. Naším cílem usnadnění přístupu ke vzdělávání i těmto čtenářům a posluchačům. V poslední době klesá zájem o četbu, především u mladší generace, proto se snažíme tímto způsobem motivovat a podpořit četbu u této věkové kategorie,“ řekla navrhovatelka Věra Kovářová (STAN).

Současná vláda, i přes své sliby o plošném navýšení rodičovského příspěvku pro všechny stávající rodiny s dětmi do 4 let, navrhla navýšení příspěvku pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020.

„Hnutí STAN podporuje zavedení rodičovské dovolené i pro ostatní rodiče dětí do 4 let tak, jak to vláda původně slibovala, aby i oni měli právo na lepší životní podmínky. Tento krok vlády je nesystémový dlouhodobě neudržitelný. Je potřeba, aby s tímto navýšením šla ruku v ruce reforma péče o děti. Bohužel následné souboje v rámci vládní koalice při připisování zásluh na jakémkoliv návrhu spíše vypadají, že jim ve finále nejde o dobro mladých rodin či důchodců jako o to, kdo si na tom připíše více politických bodů,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová.

„Zároveň s tím je však třeba investovat do podpory částečných úvazků pro rodiče, kteří se chtějí zapojit do pracovního života a také do navýšení kapacit jeslí a mateřských škol. Mladí rodiče by neměli dostávat od státu příkazy, ale měly by být motivováni a mít možnost volby,“ doplnila Kovářová.

Aktuální jednání Poslanecké sněmovny se věnuje řadě témat, mezi nimiž je také kontrola plnění usnesení Poslanecké sněmovny o navýšení platu učitelů.

„Vláda slibovala navýšení platu učitelů o 150 % průměrné mzdy, ale vypadá to, že pedagogové budou bohužel opět pouze zklamaní. Ve výhledu na další roky jsou naplánovány škrty a ani zmínka o tom, že by měly platy učitelů růst. V rámci OECD jsme jedna z nejhorších zemí ve výdajích HDP do školství a vědy. Současné nesystémové rozhazování vlády by mělo být nahrazeno investicemi právě do školství, protože kvalitní vzdělání je klíč k budoucí prosperitě,“ řekl poslanec a bývalý učitel Víte Rakušan.

Poslanci by také měli projednávat bod týkající se schůzek předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem.

„Pan Faltýnek namísto, aby odůvodnil setkání s předsedou ÚOHS nad otevřeným tendrem, tak vyprávěl pohádku o tom, že se v roli hrdiny vypravil spasit naši zemi. Tomu se samozřejmě věřit nedá, ale v souvislosti s tím se také nabízí otázka – jak je možné, že se politickými představiteli schází i šéf úřadu, který má chránit nezávislost hospodářské soutěže? Všichni starostové na tento úřad pohlížejí jako nestrannou instituci, jejíž rozhodnutí nejsou ovlivňována ve prospěch politiků či lobbistů. Bohužel v dnešních souvislostech ztrácí tento úřad pozici důvěryhodné instituce, a proto apelujeme na pana prezidenta, aby znovu zvážil pozici Petra Rafaje v čele tohoto úřadu,“ vyzval Vít Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jeník (Piráti): Některé případy byly doslova do očí bijící

6:34 Jeník (Piráti): Některé případy byly doslova do očí bijící

Pirát Petr Jeník poukázal na milionovou zpronevěru a podvody ex-místostarosty z ODS. Pořídil si vino…