Před rokem vznikl krajský program POHO2030, který řeší transformaci pohornické krajiny Karvinska. Území mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem se stane atraktivní oblastí, do které budou lidé jezdit za odpočinkem i zábavou, a která bude lákat také investory. V přípravě jsou nejrůznější projekty, které vznikají ve spolupráci s partnery programu.
„Jedním z důsledků těžkého průmyslu, se kterým se náš region bude muset vyrovnat, je také oblast pohornické krajiny Karvinska. Toto území, které má kolem 60 km2, koncepčně řeší program POHO2030. I přes složitou situaci, ve které se kraj po pandemii koronaviru nachází, považujeme tento program i nadále za důležitý a rozhodně ho nechceme strčit do šuplíku. Naopak, ve všech aktivitách a rozběhlých projektech pokračujeme a připravujeme vše potřebné k tomu, aby transformaci pohornické krajiny bylo možné financovat i z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci“, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že 62 miliard korun z tohoto fondu využijí uhelné regiony České republiky, mezi které Moravskoslezský kraj patří vedle krajů Ústeckého a Karlovarského. Tyto prostředky vyčlenila Evropská unie na období 2021-2027.
Území pohornické krajiny má obrovský potenciál a představuje jedinečnou příležitost pro rozvoj, zviditelnění a změnu image Moravskoslezského kraje. Na potřebě transformace této oblasti se kromě vedení kraje shodli také primátoři měst, ředitelé klíčových firem a představitelé univerzit. Memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji území podepsalo před rokem (17. července 2019) celkem 36 signatářů.
„S některými partnery už jednáme o konkrétních projektech. Velké plány jsou například v okolí šikmého kostela v Karviné-Dolech. Má tam vzniknout single trail pro cyklisty, prostor pro parkour, také se zde jedná o novém návštěvnickém centru. U Karvinského moře už město Karviná vybudovalo písečnou pláž s molem, dřevěnou převlékárnou, lehátky a lavičkami. My chceme přispět vznikem vodních atrakcí nebo parkourovým hřištěm. Rozpracovaných projektů je v této lokalitě opravdu spousta. POHO2030 taky například svými komentovanými prohlídkami rozšíří Technotrasu. Samozřejmostí je síť cyklostezek, která by měla území propojit s městy a důležitými místy nebo naučnou energostezkou. Velký potenciál mají také historicky cenné budovy Dolu Barbora, kde by se v budoucnu mohly konat různé kulturní a společenské akce,“ prozradil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kraj Moravskoslezský , turismus , ANO , Karvinsko , Krkoška
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke své politické práci.
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich