Zatímco velké nápojové společnosti spolu s Ministerstvem Životního prostředí stále prezentují zálohování PET lahví jako zásadní krok k ochraně přírody před litteringem, skrývá se za touto iniciativou především boj o kontrolu nad cennou druhotnou surovinou.
Česká republika má přitom již dnes jeden z nejefektivnějších systémů třídění plastů v Evropě s 82% mírou sběru PET lahví, který by zavedením záloh mohl být paradoxně ohrožen. Malé obchody, obce i běžní spotřebitelé by nesli náklady systému, jehož finanční udržitelnost je navíc založena na předpokladu, že část zálohovaných lahví se nikdy nevrátí.
Téma zálohování už léta nevnímám jako čistě odbornou otázku, ale spíše jako politickou záležitost, v níž hrají významnou roli jak lobbistické tlaky zainteresovaných firem, tak i kampaně "podporovaných" neziskových organizací. Shrnul jsem proto základní fakta a souvislosti do tohoto článku, aby si každý mohl udělat sám představu o tom, jestli zálohování PET a plechovek dává v kontextu České republiky smysl, nebo ne.
Touto analýzou se snažím komplexně posoudit potenciální dopady zavedení zálohování na littering a problematiku odpadů v širších souvislostech.
Současný stav třídění plastů v České republice

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu RNDr. Miroslav Kubásek, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV