Kučera (TOP 09): ANO neomezilo hazard, přineslo jen prázdné fráze

15.10.2015 5:29

Už si bohužel pomalu zvykáme, že mediální fráze přehlušují skutečnosti. A to se týká i vztahu jednotlivých politických stran k loterijnímu průmyslu, tedy hazardu.

Kučera (TOP 09): ANO neomezilo hazard, přineslo jen prázdné fráze
Foto: TOP 09
Popisek: Michal Kučera

Ze strany vládní koalice, zejména z hnutí ANO, slyšíme celou řadu vzletných prohlášení, o tom, jak je třeba skoncovat s hazardem. Ve skutečnosti teprve 2 roky po volbách koalice předložila do Sněmovny návrh zákona, ve kterém se jedná o zvýšení zdanění hazardu. Takový zákon (i když přichází pozdě a bude ještě muset být upraven z důvodu špatné legislativní práce ministra financí) zasluhuje i podporu TOP 09.

Vůči čemu se ale musím ohradit, je mediální sebeprezentace hnutí ANO jako bojovníka proti hazardu. Byli to právě členové a zastupitelé TOP 09, kteří ve svých obcích zvedli prapor boje proti hazardu. V Litvínově vystoupili s tvrdým požadavkem na nulovou toleranci heren na území města a nulová tolerance byla posléze schválena i městským zastupitelstvem.

V Lounech zase TOP 09 společně se svými koaličními partnery výrazně omezila provozní dobu heren (hraje se až od večerních hodin) i reklamu heren a jejich propagaci. A tak bych mohl jmenovat i mnohé další obce a města, kde TOP 09 výrazně zasáhla a omezila hazard na svém území.

Úsměvné mi proto připadá volání předsedy poslaneckého klubu ANO pana Faltýnka, že omezení hazardu přichází teprve s hnutím ANO. S hnutím ANO přichází pouze mediální sebepropagace a marketingové fráze. Pokud vím, tak v Prostějově, kde je pan Faltýnek i zastupitelem, k žádné nulové toleranci hazardu, ani výraznému omezení hrací doby nedošlo.

U Faltýnků se prostě vesele hraje dál

Na druhé straně se na hazard (jak zjednodušeně loterie a sázky nazýváme) nedá dívat černobíle. Jsem přesvědčen, že právo omezit nebo úplně zakázat hazard by mělo zůstat právě na obcích. A zastupitelé by se měli rozhodovat na základě znalosti konkrétní situace v obci. Jsou města, kde je nulová tolerance hazardu kvůli sociálním problémům naprosto nezbytná. To je třeba případ již zmiňovaného Litvínova.

A Louny jsou zase příkladem města, ve kterém provoz heren nepřináší výraznější problémy, a proto se zastupitelé rozhodli omezit pouze hrací dobu na večerní hodiny tak, aby k automatům neměla přístup nezletilá mládež.

Je také třeba přiznat, že do městských rozpočtů přicházejí z heren provozovaných na území města nemalé peníze a například v Lounech jsou tyto peníze rozdělovány nad rámec běžného rozpočtu - 50 % směřuje do sportovních organizací, 25 % do kultury a 25 % na podporu sociální oblasti.

Každá obec proto stojí před rozhodnutím, zda herny úplně zakázat (a o tyto peníze přijít) nebo herny omezit a nemalý příjem městského rozpočtu poté rozumně rozdělit. Je to rozhodnutí nelehké, přesto si myslím, že právě městská zastupitelstva jsou nejkompetentnější k tomu, aby na základě místní znalosti rozhodla správně a hazard buď zakázala, anebo omezila. Nemyslím si, že by to rozhodnutí mělo přijít centrálně z Prahy.

O to více se mi příčí, že hnutí ANO chce vzít peníze z hazardu obcím a stáhnout je do černé díry s názvem státní rozpočet. Peníze tak zmizí třeba na platy stále se zvyšujícího počtu státních úředníků místo toho, aby se použily na konkrétní obecní akce a investice.

Proto mě těší, že zastupitelé zvolení za TOP 09 v jednotlivých obcích řeší otázku hazardu rozumně a se znalostí místních podmínek. A hlavně jednají a nepřistupují k populismu a mediálním zkratkám.

Michal Kučera, poslanec TOP 09

Vyšlo na kurzy.cz

Zdroj: top09.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.