LOL!: Je nezbytné v současné krizi lidem pomáhat. Zlevnění veřejné dopravy je ideální opatření

04.09.2022 7:35 | Tisková zpráva

Otevřený dopis primátorovi Liberce Jaroslavovi Zámečníkovi a hejtmanovi Libereckého kraje Martinovi Půtovi

LOL!: Je nezbytné v současné krizi lidem pomáhat. Zlevnění veřejné dopravy je ideální opatření
Foto: liberecotevrenylidem.cz
Popisek: Liberec otevřený lidem - logo

Vážený pane hejtmane, vážený pane primátore.

Inflace v Česku se dostala již na úroveň 20 %. Třetina domácností se tak dostává za hranici chudoby, po zaplacení nezbytných výdajů jim nezbývá ani koruna[1]. Před námi je navíc zima a oprávněné obavy z drahé energie. Pomáhat těm neohroženějším skupinám lidí tak musí nejen stát, ale i obce a kraje.

Takovou pomoc není možné nazvat ostatně ani nijak rozpočtově nezodpovědnou. Extrémně vysoká inflace má totiž za následek, že stát, kraje i obce mají navýšené daňové příjmy[2]. Je tak zcela přirozené, že tyto navýšené daňové příjmy využije veřejný sektor k tomu, aby pomohl alespoň nejohroženějším skupinám obyvatel.

Proč město Liberec ani Liberecký kraj lidem nepomáhají?

Bohužel musíme konstatovat, že v tomto ohledu vedení města Liberec a stejně tak i vedení Libereckého kraje nereaguje dobře. Na úrovni města připravili naši opoziční zastupitelé návrh, kterým by byl lidem nabídnut roční kupon na MHD „na splátky“. Chudší lidé si zkrátka jednorázový výdaj na roční kupóny pro celou rodinu nemohou dovolit – a jak dokazují aktuální výsledky sociologického šetření, jde o cca třetinu domácností. Byť byl předpokládaný náklad na toto opatření odhadnut na max. 10 mil. Kč, což zdaleka nedosahuje navýšeným daňovým příjmům Liberce, byl tento opoziční návrh Radou města Liberec složenou ze Starostů, ODS a ANO, zamítnut.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartůšek (Přísaha): EK nemůže vést Ursula von der Leyen

16:02 Bartůšek (Přísaha): EK nemůže vést Ursula von der Leyen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von de…