Lajtoch (ČSSD): Z vojenské ubytovny nechceme ubytovnu pro sociálně slabé

28.10.2013 6:43

Poslední vojáci, kteří celá desetiletí sloužili v Přerově, sbalili své kufry a odešli na nové působiště. Kromě prázdného letiště za sebou zanechali ještě i další problém – sedmipodlažní ubytovací zařízení, ve kterém bydleli. Stojí v centru města, v blízkosti řeky Bečvy, podél hlavní dopravní tepny. Přerované, kteří už od sedmdesátých let minulého století znají tuto ubytovnu pod názvem Strojař, vyslovují obavy.

Lajtoch (ČSSD): Z vojenské ubytovny nechceme ubytovnu pro sociálně slabé
Foto: Archiv
Popisek: Senátor ČSSD Jiří Lajtoch

„Mají strach, že se z tohoto zařízení stane ubytovna pro sociálně slabé občany. Bojí se, že kumulace těchto lidí v samotném středu města sebou přinese problémy. Objekt je v majetku ministerstva obrany. Kvůli tomuto resortu jsme před lety Strojař vydražili za osmnáct milionů korun od Přerovských strojíren a následně ho směnili za jiné nemovitosti, patřící armádě. Nemohli jsme ovšem tušit, že se armáda z Přerova stáhne,“ pojmenoval problém přerovský primátor Jiří Lajtoch. Tomu se už dokonce „doneslo“ i to, že údajně podepsal smlouvu ve prospěch ubytovny - to ale rázně odmítá. „Není to pravda, jde o fámu. Právě naopak jsem už letos v létě napsal dopis ministrovi obrany s žádostí o přímý prodej objektu, protože chceme mít nad touto nemovitostí určitý dohled. Nabídli jsme konkrétní částku k jednání – 18 milionů korun,“ doplnil primátor Lajtoch.  

V pátek 25. října poslal přerovský primátor na ministerstvo obrany další dopis se žádostí o aktuální informace ohledně ubytovacího zařízení Strojař.  Podle posledních zpráv totiž ministerstvo obrany hodlá vypsat na objekt výběrové řízení a prodat ho – což ve svém dopise z 23. září letošního roku potvrdil i Jiří Karásek z Ministerstva obrany ČR. Ten ale zároveň ve svém sdělení zdůraznil, že sice chápe obavy Přerovanů, ale že navržená částka 18 milionů korun je mimo realitu současného stavu trhu s nemovitostmi a ocenění komplexu ubytovny zcela jistě nastaví několikanásobně vyšší hodnotu. „O úplatném převodu ubytovny za danou částku můžeme jednat až tehdy, klesne-li minimální kupní cena v opakovaných kolech výběrového řízení k navrhované hodnotě,“ zdůraznil Milan Karásek. Primátor Přerova hodlá se zástupci ministra obrany jednat, zjistit podrobnosti výběrového řízení - a pokud možno najít kompromisní řešení.

K problematice se vyjádřil i primátorův náměstek Michal Zácha, který má na starosti městský majetek a na jehož hlavu padá kritika, že se z Přerova může stát enkláva chudých a nepřizpůsobivých lidí, kteří hledají útočiště v sociálních ubytovnách. Ten řekl: „V současné době totiž vzniká na území naší republiky – město Přerov nevyjímaje – celá řada sociálních ubytoven, v některých případech lze hovořit až o novém vyčleňování nepřizpůsobivých spoluobčanů a vytváření nových ghett. A my v Přerově v žádném případě nechceme dopustit, aby podobný osud potkal i Strojař, který se nachází v centru města.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: prerov.eu

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

12:17 Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice.