Liška (STAN): Máme skutečně všichni dostupnou zdravotní péči, která chrání naše zdraví?

07.09.2021 15:11 | Komentář

Na jedné ze zastávek v rámci setkávání se s občany jsem byl před několika dny osloven lékařkou z ARO oddělení jedné z českých nemocnic. Zkušená lékařka mi předala mnoho až šokujících informací, které se týkaly naprosto špatně nastavené provázanosti zdravotní péče mezi zařízeními nižšího a vyššího stupně.

Liška (STAN): Máme skutečně všichni dostupnou zdravotní péči, která chrání naše zdraví?
Foto: STAN
Popisek: STAN

Na obou úrovních byla v minulých letech zřizována centra urgentní péče, která mají za úkol člověka po úrazu ošetřit či stabilizovat. Následně by měl být pacient, pokud vyžaduje specializovaný zákrok, předán do dalšího zařízení, a to již vyššího stupně. Jen tato zařízení jsou totiž způsobilá řešit specializované zákroky.

Pokud jste na dovolené někde mimo spádový dosah velkých nemocnic a skončíte po úrazu v některé z menších nemocnic, tak Vás lékař ošetří i zabezpečí. Problém ovšem nastane, když Vám při ošetření zjistí problém, který vyžaduje specializovaný zákrok vyššího centra zdravotní péče.

Následně se ze zdravotního personálu nemocnice, která Vás přijala, stane jakési call centrum a všichni se Vás snaží dostat, často přes své známosti, do nemocnice vyšší úrovně. Důvod je ten, že legislativa není nastavena jako povinnost pro centra vyšší péče přijímat pacienty z center nižší péče. Není nastavena ani povinnost pojišťoven tuto péči zajistit. Vyšší centra často tyto pacienty odmítají, protože pro ně nejsou třeba dostatečně lukrativní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje