Liška (SZ): Bude ministr Podivínský hrozbou pro životní prostředí?
12.07.2013 15:14 | Zprávy
Komentář Ondřeje Lišky, předsedy Strany zelených, k nástupu nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského do funkce.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
"Tomáš Podivínský je kariérní úředník, proto není divu, že si jej veřejnost doposud neměla mnoho šancí všimnout. Zajímavé ale bylo jeho nedávné prohlášení na Radě vlády pro energetickou a surovinou politiku. Tam ještě jako náměstek tvrdil, že hlavním problémem při prodlužování lhůt ve správních řízeních jsou obstrukční jednání nevládních organizací. Pokud by se takové myšlenky držel i jako ministr, byl by to špatný signál například pro ty, kdo žijí v lokalitách dotčených vyhledáváním hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu nebo přenosových sítí, které se mají vybudovat kvůli dalším reaktorům v Temelíně. Ministerstvo životního prostředí se v době, kdy na něm byli zelení ministři Martin Bursík, Ladislav Miko nebo Jan Dusík snažilo vystupovat jako partner občanských sdružení a nabízet jim pomocnou ruku.
Ministra Podivínského také čeká dokončení procesu posuzování vlivu Státní energetické koncepce na životní prostředí. Úřad v něm požaduje vypracování více variant, které by šly porovnat s atomovou vizí ministra Kuby. Pokud by ministerstvo na tento požadavek nerezignovalo, může pomoci například lidem ohroženým rozšiřování povrchových uhelných dolů v Podkrušnohoří. Otázkou je, zda v duchu svého prohlášení nedá přednost rychlosti před kvalitou.
Důležité je také dodat, že Tomáš Podivínský zodpovídal jako náměstek za přípravu vyhlášky, která řeší budoucí recyklaci solárních panelů. Vznikl bohužel doslova legislativní zmetek, který jde nad rámec zákona například ve stanovení minimálního poplatku, který je mnohonásobně dražší než dostupné ceny na trhu. Norma se navíc přijala bleskově, takže můžeme spekulovat, zda Tomáš Podivínský nepodlehl tlaku monopolních kolektivních systémů, které měly zájem na vyšší ceně za budoucí služby."
Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.