MZe: Oranžovou stuhu ČR roku 2013 získala obec Prlov ze Zlínského kraje

24.09.2013 6:43

Starosta obce Prlov ze Zlínska Ladislav Gargulák dnes v Senátu Parlamentu ČR převzal ocenění Oranžová stuha roku 2013. Na druhém místě skončily středočeské Kněžice a třetí obec Bernartice z Jihočeského kraje. Výsledky ocenění Oranžová stuha 2013 byly vyhlášeny v rámci soutěže Vesnice roku.

MZe: Oranžovou stuhu ČR roku 2013 získala obec Prlov ze Zlínského kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman

„Rozvoj venkova je jednou z důležitých priorit Ministerstva zemědělství, a proto jsme se také stali jedním z vyhlašovatelů soutěže Vesnice roku. V jejím rámci udělujeme již sedmé ocenění Oranžová stuha za spolupráci místní samosprávy a zemědělských subjektů,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vítězná obec Prlov spolupracuje s firmou GONE, spol. s r. o. na údržbě zeleně v obci a také se soukromým zemědělcem při udržování čistoty a pořádku na veřejných prostranstvích. Spolu s místními zemědělskými subjekty rovněž propaguje regionální výrobky, především podporuje ochrannou známku Pravé valašské. Prostřednictvím soutěže v sečení kosou a Ovčáckého dne, kde je možné vidět ukázky tradičních řemesel a polních prací, obec vzdělává mládež.

Druhé místo získala energeticky soběstačná obec Kněžice ze Středočeského kraje. Spolupracuje se Zemědělskou akciovou společností Mezihájí Kněžice a. s., a to nejen při likvidaci náletových dřevin, kácení a pořezu stromů, ale firma se podílí i na zimním úklidu komunikací. Třetí místo obsadila obec Bernartice za spolupráci se Zemědělským družstvem Bernartice a ZD Nemějice a se soukromými zemědělci. Zemědělské subjekty svou technikou pomáhají při letní i zimní údržbě obecních komunikací a podílí se na svozu biologického odpadu.

V Senátu dnes byli slavnostně vyhlášeni také vítězové Zelené stuhy roku 2013. První jsou jihočeské Cehnice, druhé místo připadlo obci Nová Hradečná z Olomouckého kraje a třetí skončilo Polevsko z Libereckého kraje.

Krajského kola letošního ročníku Oranžové stuhy se zúčastnilo 273 obcí. Třináct nejúspěšnějších postoupilo do kola celostátního a získalo šek do výše 600 tisíc korun. Jsou to obce Babice (Olomoucký kraj), Bělušice (Ústecký kraj), Bernartice (Jihočeský kraj), Dlouhé (Kraj Vysočina), Dolní Životice (Moravskoslezský kraj), Kněžice (Středočeský kraj), Otročín (Karlovarský kraj), Prlov (Zlínský kraj), Ratíškovice (Jihomoravský kraj), Suchý Důl (Královéhradecký kraj), Velký Bor (Plzeňský kraj), Vysočina (Pardubický kraj) a Záhoří (Liberecký kraj). Celorepublikový vítěz, obec Prlov, obdržel šek do výše 800 tisíc korun.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Pomoc existuje a není ostuda si o ni říct

13:29 Ministr Jurečka: Pomoc existuje a není ostuda si o ni říct

Kampaň Mít domov informuje o tom, jak si v současné nelehké době udržet bydlení nebo jak jej získat.