Slavnosti obce a české státnosti mají u nás stoletou tradici. Právě na toto místo a k tomuto památníku padlých přicházely generace před námi, aby demonstrovali, že jsou Češi, že mají svůj jazyk a českou identitu tvořenou historickou kontinuitou.
Takové hodnoty však nemohly být ve všech dobách plně, svobodně a veřejně vyznávány. Po čtyři století tomu tak nebylo. Až se Čechům narodil zachránce Tomáš Masaryk, který byl zosobněním národní filozofie založené na existenci tisíc let staré samostatné české státnosti, která byla přerušena od r. 1526 do r. 1918 a to spojením s Rakousko-Uherskem.
Dějiny ukazují, že T. G. Masaryk byl naší největší národní osobností posledního století. Také občané v naší obci téměř jednomyslně chtěli a vítali vznik samostatného - tehdy Československého státu a ctili jeho zakladatele. Proto v tehdejších obcích Čkyně, Dolany, Horosedly a Onšovice se sázely pamětní lípy, stavěly pomníky a konaly oslavy narozenin prezidenta Osvoboditele.
Z vůle našich občanů a tehdejších spolků legionářů, sokolů a hasičů ve Čkyni byl postaven tento památník s Masarykovou jezdeckou sochou v průčelí; Obecní zastupitelstvo r. 1937 jmenovalo T. G. Masaryka čestným občanem.
Potom přišla německá nadvláda a zbavila nás české identity a národních symbolů. Čestné občanství T.G.M. bylo potupně odňato a jezdecká socha byla úředně zničena. Proto jsme se dnes sešli, abychom prohlásili, že prezident Tomáš Garrigue Masaryk je znovu čestným občanem obce Čkyně a že jeho socha zde bude opět symbolizovat náš život ve svobodné a samostatné České republice a že tak zůstane navždy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Petr Martan
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV