Michálek (Piráti): Urychlete právní IT projekty

25.04.2018 20:29 | Zprávy

Nejméně roční zpoždění budou mít vládní projekty elektronického vedení soudního spisu a eSbírky. Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka přitom může automatizace ročně uspořit práci 75 lidí na plný úvazek.

Michálek (Piráti): Urychlete právní IT projekty
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Piráti digitalizaci justice maximálně podporují, ale upozorňují na nezvládnuté termíny a obávají se dalších zpoždění po rezignaci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. K projektu digitalizace se nyní konají předběžné tržní konzultace.

„Projekt elektronizace začíná u insolvenčních spisů. Veřejná zakázka za 220 milionů korun by měla být aktuálně vypsána až v termínu 30. června 2018, jenže původně mělo být výběrové řízení hotové v září 2017. Česká republika potřebuje tento projekt jako sůl, a proto hlídáme termíny. Během projednání ve Sněmovně vyšlo najevo, že Ministerstvo spravedlnosti přestalo plánovat a monitorovat stav projektu, takže plnění strategie schválené vládou se vlastně vůbec nesleduje. Ministerstvo jde správným směrem, ale jde velmi pomalu, protože ani nemá projektové manažery,“ říká Michálek, který je předsedou podvýboru Sněmovny pro digitalizaci justice a eSbírku.

Piráti spatřují problém projektu v tom, že je stavěn na míru databázím Oracle. „Oracle nemusí být nejvýhodnějším řešením, i když si na ně ministerstvo již zakoupilo licence. Automatizace by podle odhadů ministerstva uspořila cca 150 000 hodin práce, čemuž odpovídá práce 75 lidí na plný úvazek. Ministerstvo se léta potýká s problémem závislosti na dodavateli, který u dosavadních řešení požaduje přemrštěné částky, a to i desetinásobně,“ říká Jakub Michálek, který velitelský štáb justiční informatiky navštívil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Procházková (ANO): Jde o šanci, kterou nemůžeme promarnit

20:07 Procházková (ANO): Jde o šanci, kterou nemůžeme promarnit

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách