Michek: Politická korektnost ano, či ne?

22.04.2017 9:17 | Zprávy

V poslední době pojmy politická korektnost (někdy též politická správnost či společenská nezávadnost) slýcháme velmi často. Jsou to překlady anglického termínu political correctness. Dosti často slýcháme tento termín v podobě přívlastku politicky korektní – politically correct. A řada z nás v používání politické korektnosti vidí útok na svobodu projevu a svobodu myšlení a zdá se, že nejsme daleko od pravdy.

Michek: Politická korektnost ano, či ne?
Foto: NS - LEV 21
Popisek: Petr Michek

Britský novinář Anthony Browne a kritik politické korektnosti ji definuje následně: "Politická korektnost je ideologie, která klasifikuje určité skupiny lidí jako oběti, jež potřebují ochranu před kritikou". Politická korektnost měla podle něj ve svých počátcích i pozitivní následky, ale v současnosti způsobuje daleko více škod než užitku!

V České republice je dosti rozšířený názor, že s politickou korektností u nás začali politici zavedených stran, kteří to převzali od politiků a úředníků Evropské unie v Bruselu, kteří chtěli získat podporu dalších voličů z řad menšin a neomarxistů. Proto je pronikání politické korektnosti do veřejného prostoru předmětem velké kritiky, zejména pro její zjevnou provázanost s novolevicovou ideologií, protože nese výrazné rysy cenzury a autocenzury, což ohrožuje tradiční svobody a možnosti říkat pravdu.

V České republice politickou korektnost můžeme zaznamenat ve veřejnoprávních médiích, která nás neinformují podle skutečnosti, nýbrž podle vlastní úvahy a sympatií k tomu či onomu politikovi či státu a vnucují nám své pohledy a stanoviska, která jsou podle nich správná. Pomíjejí skutečnost , že jsme gramotní, a že dokážeme "selským rozumem" analyzovat skutečnosti, které nám upravené předkládají!

Názorným příkladem manipulace veřejného mínění bylo informování našich médií o průběhu amerických prezidentských voleb, kde americká média zjevně podporovala demokratickou kandidátku H. Clintonovou a dehonestovala D. Trumpa. O nestranné podávání informací zde rozhodně nešlo.

Dalším příkladem zjevné manipulace našich občanů byla kampaň, která měla za úkol prosadit  umístění amerického radaru v Brdech, který nás údajně měl ochránit před iránskými raketami. Tomuto blábolu mimo pár politiků z ODS u nás nikdo nevěřil. Všichni jsme věděli, že radar, pokud by byl postaven, bude zaměřen na Ruskou federaci a nikoli na Irán, což by ohrozilo bezpečnost celých Čech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody