Ministr Babiš: Chci snížit limit provozních nákladů pojišťoven o 10 procent

11.04.2014 8:51

Ministr financí prosazuje provozní úspory ve zdravotních pojišťovnách.

Ministr Babiš: Chci snížit limit provozních nákladů pojišťoven o 10 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš, ministr financí

Ministerstvo financí zahájilo práce na vyhlášce, kterou se určují pravidla fondového hospodaření zdravotních pojišťoven. Cílem je především snížit limit, kterým se procentuálně stanovuje maximální hodnota provozních nákladů pojišťoven. 

„Chci prosadit snížení tohoto limitu pro pojišťovny o 10 procent, což představuje snížení o necelých 800 milionů korun,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Pojišťovny patří do veřejného sektoru, hospodaří s veřejnými prostředky, není tedy možné je vynechat ve snaze docílit provozních úspor,“, dodal s tím, že se se svým záměrem obrátil na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

V systému veřejného zdravotního pojištění jde o relativně nízkou částku, přesto může zlepšit situaci mnoha lidí. Snížení limitu bude znamenat, že prostředky zůstanou na základním fondu, ze kterého pojišťovny hradí zdravotní péči.

„Částka 800 milionů korun například více než čtyřnásobně převyšuje hodnotu prostředků, které dávají zdravotní pojišťovny na hospicovou péči, nebo znamená léčbu 9000 lidí s rakovinou fotonovou terapií. Mohla by tak pacientům výrazně pomoci,“ dodal ministr financí.

Snížení limitu by nemělo představovat pro zdravotní pojišťovny problém. V roce 2014 mají totiž vzrůst ostatní provozní náklady, které zahrnují mimo jiné prostředky na reklamu, poradenské služby či práce v oblasti ICT, o více než půl miliardy korun, tedy o více než čtvrtinu. Příděl do provozního fondu má vzrůst v roce 2014 o téměř jednu a půl miliardy korun oproti roku 2011. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo financí

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…