Ministr Blažek: Směrnice souvisí s tím, čemu se říká aféra Hlubuček

24.06.2022 18:45 | Zprávy

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k směrnici o ochraně před strategickými žalobami proti účasti veřejnosti

Ministr Blažek: Směrnice souvisí s tím, čemu se říká aféra Hlubuček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

Podruhé dobrý den, děkuji za slovo. Řeknu trošku širší úvod, ve stručnosti.

V noci jsem se vrátil z Paříže, na čemž by nebylo zajímavého vůbec nic, až na to, to jsem sám nevěděl, že když se přebírá předsednictví, v té oblasti spravedlnosti a vnitra se přebírá za přítomnosti představitelů vlády USA, to znamená, že včera jsem měl možnost mluvit s ministrem spravedlnosti USA a Francie. Ta debata byla velmi zajímavá. Řeknu, co vám chci říci, je, že pokud jde zejména o postoj k té krizi na Ukrajině nebo k ruské agresi, ten postoj západu je absolutně jednotný. Probíhala debata i o vyšetřování, ale zejména souzení válečných zločinů na území Ukrajiny, kde, jenom je dobré, abyste věděli, že Američané se začínají přiklánět k tomu, aby soudním orgánem byl Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Doteď USA nepříliš uznávaly z různých důvodů jurisdikci tohoto soudu. Dále bych chtěl říct, že byly podobně probrány i priority českého předsednictví i to, co dokázali Francouzi. Musím tady říci, že setkání s tím francouzským ministrem, který opravdu patří do první ligy francouzské politiky, znamenalo, že i když to jsou státy větší jak my, přesto jsou schopny se s námi bavit opravdu rovnocenně. To není fráze. Pokud jde o toho amerického představitele, dovolte mi takovou subjektivní poznámku, snad se na mě nebudete zlobit. Občas není špatné, když prostý chlapec z Brna se potká s takovými veličinami díky tomu, že je předsednictví, protože kolega Rakušan byl na pohřbu, bohužel, kolegy Michalika, zastupoval jak vnitro, tak spravedlnost, ale jenom chci říct, že ta jednota západu je v tuto chvilku nebývalá. Bylo to v tom jednání poznat. Myslím si, že je to jedna, zatím, uvidíme, jaký bude další vývoj, život je dlouhý, jedna z obrovských strategických chyb pana Vladimira Vladimiroviče.

Nyní dovolte, abych se dostal k návrhu směrnice Evropského parlamentu, kdy chci říci, že nás čeká v tom předsednictví, nevím, jak je to v jiných oblastech, ale ve spravedlnosti probírání některých záležitostí, o kterých se bude muset hodně bavit na vnitrostátní úrovni, protože nebudeme ze všech úplně nadšeni, z těch plánů, které tam jsou, ale budeme se k tomu muset nějakým způsobem postavit, budeme se o tom bavit, předpokládám, nebo je to jisté, i na půdě Senátu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Nemyslíte, že byste jako politici měli respektovat především názor většiny lidí?

Ne jen odborné veřejnosti? Jeden příklad za všechny. Podle různých průzkumu většina Čechů nechce Euro, a vy ho přesto prosazujete. Tak kde je pak nějaký respekt? Nehledě na to, že proti přijetí Eura je třeba i řada odborníků a ekonomů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Fandíme městům krátkých vzdáleností

4:33 Hřib (Piráti): Fandíme městům krátkých vzdáleností

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k městům krátkých vzdáleností.