Ministr Brabec: Sanace staré ekologické zátěže na Milevsku skončila

06.11.2018 21:34

Slavnostní ukončení sanace v bývalém státním podniku na Milevsku uzavřelo dnes několik let trvající práce na odstranění kontaminovaných zemin, navážek a odpadů z provozu obalovny živičných směsí bývalého státního podniku Silnice Písek. Za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce ukončil podnik DIAMO odstranění staré ekologické zátěže zejména přítomnými látkami typu polychlorovaných bifenylů (PCB).

Ministr Brabec: Sanace staré ekologické zátěže na Milevsku skončila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec
reklama

„Podařilo se vyřešit jednu z největších zátěží na Milevsku, která představovala vážné ohrožení nejen pro přírodu, ale i pro zdraví lidí, což je dobrá zpráva. Díky dotaci ve výši téměř sto milionů korun z Operačního programu Životní prostředí se tak konečně odstranil dlouholetý ekologický problém. Na podobné projekty bylo v OPŽP dosud vyhlášeno šest výzev. V nich jsme přijali takřka 100 projektů za více jak 2,8 miliardy korun, v aktuálně otevřené výzvě máme k dispozici dalších 200 milionů na sanaci nejvážněji zasažených lokalit,“ komentoval ukončení projektu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Odstranění staré ekologické zátěže vzniklé provozem obalovny živičných směsí bývalého státního podniku Silnice Písek bylo jednou z priorit MŽP, protože materiály kontaminované chemickými látkami představovaly dlouhodobou hrozbu pro životní prostředí v katastru obce Přeborov a města Milevska.

Státní podnik DIAMO, kterého sanací ekologické zátěže pověřilo usnesení vlády, vybral ve výběrovém řízení na dodavatele prací Sdružení FCC – GEOtest.

Díky projektu bylo celkem odstraněno nebo využito téměř 18 tisíc tun odpadů, z toho bylo 517,17 tun odpadů obsahujících více jak 50 mg PCB/kg sušiny, které byly zlikvidovány termicky.

Celkové způsobilé výdaje projektu činí 80 157 752 Kč bez DPH, přičemž výše podpory z fondů Evropské unie činí 68 134 089 Kč (85 %) a příspěvek ze zdrojů příjemce podpory 12 023 663 Kč (15 %).

Jsem rád, že státní podnik DIAMO mohl zúročit své bohaté zkušenosti v oblasti odstraňování ekologických zátěží tohoto typu. Kontaminované zeminy byly v souladu s platnou legislativou odstraněny,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fišerová (Piráti): Na vlastní kůži jsem zažila, jak je byrokratický šiml odolný

22:26 Fišerová (Piráti): Na vlastní kůži jsem zažila, jak je byrokratický šiml odolný

Komentář na facebookovém profilu k volbám do zastupitelstva Zlínského kraje