Ministr Dienstbier: Byla to brutální a opovrženíhodná msta na nevinných, bezbranných a nic netušících lidech

07.05.2016 15:40 | Zprávy

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier zahájil ve čtvrtek 5. května v prostorách Senátu PČR originální výstavu "Lidice v minulosti". Unikátní výstava, jejíž instalaci do Valdštejnského paláce inicioval Jiří Dienstbier a nad kterou má záštitu, bude ve Výstavní síni Senátu přístupna do 26. června. 2016. Vstup je volný.

Ministr Dienstbier: Byla to brutální a opovrženíhodná msta na nevinných, bezbranných a nic netušících lidech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Vernisáže se společně s ředitelem Památníku Lidice Miloušem Červenclem zúčastnili rovněž přeživší občané z Lidic a též vedoucí Kanceláře Senátu Jiří Uklein.  Dvě pamětnice původních Lidic - Marie Šupíková a Veronika Rýmonová - pak společně s ministrem přestřihli pásku.

Ministr Dienstbier otevřel v Senátu výstavu „Lidice v minulosti“

Jiří Dienstbier, který je zároveň senátorem za Kladno a Lidice patří do jeho volebního obvodu a pravidelně s místními občany stýká, při tom uvedl:  „Vyhlazení Lidic nebylo jen válečným aktem. Byla to brutální a opovrženíhodná msta na nevinných, bezbranných a nic netušících lidech. Výstava, kterou zde otevíráme, se ale právě této části dějin věnovat nechce. Chce představit život – život v Lidicích jako obyčejné středočeské vesnici. Ukazuje její spojení s kladenskými doly a hutěmi. Hovoří o domácích pracích i školním životě. Takže i otázky po životě ve středočeské vesnici před osmdesáti nebo sto lety si tady dnes zkusme klást.“

„A společně s tím se ptejme, jak se to stalo, že ke zkáze Lidic došlo. Co se v politice stalo špatně, že se nacisté mohli dostat k moci, že se nepodařilo nacistickou vojenskou mašinerii zastavit, než začala ohrožovat okolní země a zabíjet lidi doma i za hranicemi, že demokratické Československo nezískalo tolik spojenců, aby se ubránilo,“ připomněl Jiří Dienstbier příčiny, které vedly k lidické tragédii a následně poukázal na podobnost některých jevů ve společnosti tehdy a nyní:„Pracujme na tom, aby se taková situace neopakovala. Abychom výzvám, které přicházejí, čelili společně se svými sousedy. Abychom nenávist nenechali vstoupit do státních struktur ani tady u nás, ani jinde v Evropě. Protože právě to, že naši předci dovolili násilí a nenávisti převzít moc a ovládnout velkou část veřejného prostoru stálo za zkázou Lidic. Vesnice, která žila běžným středočeským životem své doby,“ vyzval všechny přítomné na závěr svého projevu ministr Jiří Dienstbier.

Součástí slavnostní vernisáže bylo i kulturní vystoupení - dvě současné lidické děti, Viktorka Klímová a Karolína Čermáková - potomci lidických přeživších, zarecitovali několik básniček, včetně ukázek z vlastní tvorby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Ukrajina je tedy jen žoldnéřem USA a žoldem jsou dodávky zbraní

14:05 David (SPD): Ukrajina je tedy jen žoldnéřem USA a žoldem jsou dodávky zbraní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.